Książę Filip proklamowany królem Hiszpanii

Książę Filip został proklamowany królem Hiszpanii. W uroczystości uczestniczyli m.in. nuncjusz apostolski ks. abp Renzo Fratini oraz przewodniczący Episkopatu Hiszpanii ks. abp Ricardo Blázquez. Biskupi i stowarzyszenia katolickie życzą owocnego panowania Filipowi VI.

Od czasów królów katolickich, Izabeli i Ferdynanda, w Hiszpanii nie ma koronacji, natomiast ma miejsce proklamacja nowego władcy przez odpowiednie władze oraz lud. Obecnie w Hiszpanii istnieje tzw. monarchia parlamentarna.

O godz. 10.47 w obecności dwóch izb parlamentu król Filip ślubował zachowanie konstytucji oraz poszanowanie prawa. Tym razem nie było żadnego elementu religijnego – krzyża ani Biblii. W swoim wystąpieniu podziękował Juanowi Carlosowi oraz Zofii za lata pracy i poświęcenia na rzecz Hiszpanii.

Nowy król Filip VI zaapelował o uszanowanie jedności w różnorodności – językowej i kulturalnej, która jest cechą charakterystyczną kraju i jego bogactwem. Pamiętał o ofiarach terroryzmu a także o tych, którzy najbardziej cierpią z powodu kryzysu ekonomicznego, zwłaszcza o ludziach młodych. „Mamy obowiązek, aby przekazać orędzie nadziei”, potrzeba jest również więcej etyki i przykładu ze strony polityków i instytucji politycznych, w tym także ze strony króla. „Korona będzie bardziej integralna, uczciwa i transparentna”, obiecał Filip VI. Wystąpienie nowego króla zostało przyjęto gromkimi i długimi brawami, choć były wyjątki – nie klaskali baskijscy i katalońscy nacjonaliści.

Z parlamentu król Filip VI z żoną Letizią przejechali ulicami Madrytum otwartym wozem do pałacu królewskiego. Tutaj pozdrowili z balkonu tłumy ludzi, które wypełniły plac już od samego rana. Na balkonie pojawiły się dwie córki pary królewskiej oraz Juan Carlos i Zofia.

W uroczystości proklamacji nowego króla Hiszpanii wziął udział nuncjusz ks. abp Renzo Fratini oraz przewodniczący Episkopatu ks. abp Ricardo Blázquez. Wielu biskupów wystosowało listy gratulacyjne. Ks. bp Vives z diecezji Urgell i współksiążę Andorry dziękuje za 39 lat panowania Juana Carlosa, szczególnie w trudnych chwilach. Ma też nadzieję na „przyjacielskie relacje i ścisłą współpracę między Królestwem Hiszpanii i Księstwem Andorry”. Z kolei Katolickie Stowarzyszenie Propagandystów prosi Boga, aby „społeczeństwo hiszpańskie szło drogą postępu w klimacie pokoju, dobrobytu i poszanowania wartości, które stanowią dziedzictwo historyczne Hiszpanii” – czytamy w liście.

o. Marek Raczkiewicz CSsR, Madryt/RIRM


Galeria:

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl