Katedra pw. św. Antolina

fot. wikipedia/Fmanzanal - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2068442
640px-Catedral_Palencia2007.jpg

700-lecie „Pięknej nieznanej”. To trzecia co do wielkości katedra w Hiszpanii

Ks. abp Bernardito Auza, nuncjusz apostolski w Hiszpanii, przewodniczył Mszy św. dziękczynnej z okazji 700-lecia katedry w Palencji. Ta trzecia, co do wielkości katedra w Hiszpanii nazywana jest „Piękną nieznaną”.

Według dokumentów kamień węgielny został położony 1 czerwca 1321 r. Katedra pw. św. Antolina, patrona Palencji, została wybudowana w stylu gotyckim, choć posiada także elementy wizygockie i romańskie. Jej długość wynosi 130 metrów, a wysokość 42 metry.

Pomimo, że jest to trzecia pod względem wielkości katedra w Hiszpanii to jednak jest ona mało znana. Popularnie nazywana jest „Piękną nieznaną”.  Z okazji obchodzonego roku jubileuszowego katedry władze kościelne i miejskie chcą pokazać jej bogactwo artystyczne i zamienić ją w „Piękną znaną”.

Ks. abp Bernadito Auza przypomniał w homilii znaczenie dziedzictwa historycznego, artystycznego i kulturalnego katedry. W Palencji powstał pierwszy ośrodek uniwersytecki na ziemi hiszpańskiej. To w nim studiował, a następnie wykładał św. Dominik Guzmán (1170-1221). Z katedrą związanych jest wielu świętych, m.in. Franciszek Fernández de Capillas, misjonarz na Filipinach i pierwszy męczennik  w Chinach. W Palencji powstało też kilka zgromadzeń zakonnych, m.in. Misjonarki Eucharystyczne z Nazaretu, które w tym roku obchodzą stulecie istnienia.

Nuncjusz apostolski zachęcił do poznania tej wielkiej historii, której symbolem jest katedra w Palencji.

RIRM/O. Marek Raczkiewicz CSsR

drukuj