fot. YouTube

Ks. L. Kryża TChr: Dzięki ofiarności Polaków możemy robić wielkie rzeczy

Zawsze z wielką pokorą i wielką wdzięcznością staję wobec wszystkich Polaków i mówię „dziękuję”, bo dzięki ofiarności możemy robić wielkie rzeczy. Jest naprawdę wielki wkład Kościoła polskiego w życie Kościoła na Wschodzie. Zresztą tamtejsi biskupi często podkreślają, że to jest największy wkład w życie tamtejszego Kościoła – mówił w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja ks. Leszek Kryża TChr, dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski.

W najbliższą niedzielę ­– drugą niedzielę Adwentu – w polskim Kościele obchodzić będziemy Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. W tym roku towarzyszy mu hasło „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.

– Już od 24 lat taka niedziela jest organizowana. Ona jest naprawdę bardzo ważna właśnie dlatego, że zwraca naszą uwagę, iż tam, za wschodnią granicą, ciągle żyje bardzo wielu naszych rodaków – to po pierwsze, a po drugie, że Kościół, który tam jest – mimo tego, że już od 30 lat funkcjonuje, ma już swoje struktury, seminaria, diecezje – ciągle potrzebuje naszego wsparcia, na to wsparcie liczy. My oczywiście służymy tym wsparciem. Dlatego ta niedziela jest tak bardzo ważna – wyjaśnił ks. Leszek Kryża TChr.

Polacy aktywnie włączają się w akcje pomocowe.

– Każdego roku o tej porze, kiedy robimy podsumowanie, kiedy  robimy spojrzenie na to, co się wydarzyło, to zawsze z wielką pokorą i wielką wdzięcznością staję wobec wszystkich Polaków i mówię „dziękuję”, bo dzięki ofiarności możemy robić wielkie rzeczy i je robimy – w imieniu Polski i Kościoła w Polsce – mówił dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP.

Wsparcie trafia m.in. do dzieci na Ukrainie, poszkodowanych przez wojnę.

– Ale też nie zapominamy o ludziach najstarszych, a wielu z nich to właśnie nasi rodacy, mieszkający gdzieś w malutkich wioskach, zostawieni zupełnie sami sobie. Przynajmniej od czasu do czasu staramy się poprzez wolontariuszy do nich dotrzeć, chociażby z jakąś skromną paczką, która pochodzi z Polski. Dla nich to jest wielka sprawa, że do ich domu zawitała Polska w tej trudnej sytuacji – zaznaczył duchowny.

W kontekście zbliżającej się niedzieli warto również zwrócić uwagę na rolę kapłanów, osób konsekrowanych czy świeckich misjonarzy i wolontariuszy posługujących na Wschodzie. Niektórzy z nich służą tam już od wielu lat.

– To jest naprawdę wielki wkład Kościoła polskiego w życie tamtego Kościoła. Zresztą tamtejsi biskupi często podkreślają, że to jest największy wkład w życie tamtejszego Kościoła – wskazał kapłan.

Obecnie posługę związaną z Kościołem na Wschodzie pełni ok. 800 osób z Polski.

– Ich posługa jest wielka, piękna i bardzo cenna, a poza tym to taka posługa, którą odbieram jako posługę ponad podziałami, posługa, która pochyla się nad człowiekiem potrzebującym, a tych potrzeb jest tam naprawdę bardzo dużo i są one różnorakie – podkreślił ks. Leszek Kryża TChr.

Zapytany o plany na kolejny rok, stwierdził, że zapewne znów minie on pod znakiem wojny na Ukrainie, stąd też działania Zespołu będą ukierunkowane na pomoc osobom z tego właśnie kraju. Zimą można spodziewać się przerw w dostawach prądu spowodowanych rosyjskimi ostrzałami elektrowni, przez co należy zatroszczyć się o tych, dla których taka sytuacja będzie wyjątkowo trudna. Opieką otoczeni zostaną również wierni z Kazachstanu, Armenii czy innych krajów. Wsparcie będzie zapewniane dzięki ofiarności Polaków.

Całość rozmowy z ks. Leszkiem Kryżą jest dostępna [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl