fot. YouTube

Ks. L. Kryża: Wakacje dla dzieci z Ukrainy przyniosą dobre owoce. W przyszłości będzie można na tym zbudować dużo dobrego

W Polsce organizowane są wakacje dla dzieci z Ukrainy. Trzeba oderwać je od wojennej rzeczywistości i dać im odrobinę radości. Jedną z takich akcji podejmuje Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” . Wakacje obejmą ponad 500 dzieci. Jestem pewien, że wszystko przyniesie dobre owoce. W przyszłości będzie można na tym zbudować dużo dobrego – powiedział ks. Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie ufundował dzwon „św. Jan Paweł II” parafii w Bałcie na Ukrainie. Leży ona na terenie diecezji odesko-symferopolskiej, która jest bardzo doświadczana w czasie wojny. W obrębie jej terytorium mieszczą się m.in. takie miasta, jak Chersoń, Odessa czy Mikołajów.

– Parafia ma szczególną historię. Znajduje się tam kościół pod wezwaniem św. Stanisława, biskupa męczennika. (…) Tamtejsza wspólnota zwróciła się do nas jeszcze przed wojną z prośbą o pomoc w ufundowaniu dzwonów. To się udało. Trzy piękne dzwony zostały odlane w Polsce. Następnie zostały przetransportowane na Ukrainę. Jeden z nich otrzymał imię „św. Jan Paweł II”. Jest on ufundowany przez nasz Zespół – poinformował ks. Leszek Kryża.

Chrystusowiec zaznaczył, że „dzwony są w tej chwili opatrznościowe”.

– Dzwony obecnie nie są tylko po to, żeby przypominać o rozpoczynającej się modlitwie czy ważnym wydarzeniu katolickim, ale często wspomagają systemy ostrzegawcze. Tak się dzieje, kiedy nadlatują rakiety – wyjaśnił.

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie podjął wiele inicjatyw, aby stworzyć możliwość odpoczynku dzieciom z Ukrainy.

– Z Ukrainy dochodzą do nas rozpaczliwe prośby, żeby pomóc w organizacji wakacji dla dzieci. (…) Osoby duchowne robią wszystko, aby oderwać je od wojennej rzeczywistości. Dzieci często śledzą wszystkie wiadomości, co powoduje przytłoczenie, a nawet traumę. Chodzi o to, żeby je z tego wyrwać i dać im odrobinę radości – wskazał duchowny.

Ks. Leszek Kryża powiedział, że jest to także okazja do tego, żeby „trzy razy dziennie zjeść posiłek, być we wspólnocie i odkryć Kościół”.

– To są dzieci z różnych rodzin, często patologicznych. (…) Byłem świadkiem ogromnej radości dzieci, gdzie historia każdego z nich jest niesamowita. Widziałem, jak się one zmieniają, ile dobrego się w nich dzieje – opowiadał.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” organizuje wakacje w Polsce dla dzieci z Ukrainy. Akcja obejmie ponad 500 osób.

– Współpracujemy z grupami z różnych miast. Wyjazd będzie związany z formacją, zwiedzaniem ciekawych miejsc w Polsce. Jestem pewien, że wszystko przyniesie dobre owoce. W przyszłości będzie można na tym zbudować dużo dobrego, dlatego staramy się robić wszystko, żeby realizować wakacje – zaznaczył chrystusowiec.

Cała rozmowa z ks. Leszkiem Kryżą dostępna jest [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl