PAP/EPA

Papież Franciszek: Pokój nie może być oparty na równowadze zbrojeń i wzajemnym strachu

W niedzielę z Watykanu popłynął apel o pokój na całym świecie. „Pokój nie może być oparty na równowadze zbrojeń i wzajemnym strachu” – podkreślał Ojciec Święty Franciszek.

Bazylikę Świętego Piotra wypełniły dziś afrykańskie śpiewy i tańce. Ojciec Święty modlił się ze wspólnotą Kongijczyków z Rzymu. Msza św. była sprawowana w dniu, w którym Papież miał przebywać w Demokratycznej Republice Konga. W trakcie wizyty apostolskiej Biskup Rzymu planował także odwiedzić Sudan Południowy. Została ona jednak przełożona z powodu jego problemów zdrowotnych.

– Chrześcijanin niesie pokój, bo Chrystus jest pokojem. Po tym rozpoznaje się, że należymy do niego – zaznaczył papież Franciszek.

Ojciec Święty modlił się o pokój i pojednanie – jak mówił – w tak zranionej i wyzyskiwanej Demokratycznej Republice Konga. Wezwał też do modlitwy o to, by chrześcijanie byli świadkami pokoju, zdolnymi przezwyciężyć każdą nienawiść i pragnienie zemsty.

W samo południe Ojciec Święty spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański. Z placu św. Piotra po raz kolejny popłynął apel o pokój.

– Módlmy się dalej o pokój na Ukrainie i na całym świecie – mówił Biskup Rzymu.

Papież apelował do przywódców państw i organizacji międzynarodowych, aby zareagowali na tendencję do podkreślania konfliktowości i kontrastów.

– Świat potrzebuje pokoju, ale nie pokoju opartego na równowadze zbrojeń, na wzajemnym strachu. Nie, tak nie. To oznacza cofnięcie historii o 70 lat. Kryzys ukraiński powinien być – i jeśli się chce – może jeszcze zostać wyzwaniem dla mądrych mężów stanu, gotowych budować w dialogu lepszy świat dla nowych pokoleń. Z Bożą pomocą jest to zawsze możliwe. Ale trzeba przejść od strategii siły politycznej, ekonomicznej i militarnej do planu globalnego pokoju. „Nie” dla świata podzielonego na mocarstwa w konflikcie. „Tak” dla świata zjednoczonego między narodami i cywilizacjami, które się szanują – podkreślił papież Franciszek.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl