fot. Autorstwa Original author: Pierre de Coubertin (1863-1937) - Manual reconstruction by Denelson83, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=503600

MKOl: Rosjanie i Białorusini mogą wystartować jako sportowcy neutralni

Rosjanie i Białorusini, którzy zakwalifikują się do igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 r. będą mogli rywalizować jako sportowcy neutralni, bez flag, emblematów i hymnów – oznajmił w piątek Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Zawodnikom z tych krajów początkowo zakazano udziału w międzynarodowych zawodach po inwazji Rosji na Ukrainę, ale w ostatnim czasie wiele międzynarodowych federacji sportowych zdecydowało się dopuścić ich do udziału w zawodach i imprezach kwalifikacyjnych do igrzysk w Paryżu.

Trzy dni temu międzynarodowe federacje sportowe oficjalnie zarekomendowały MKOl dopuszczenie Rosjan i Białorusinów jako sportowców neutralnych do przyszłorocznych igrzysk w Paryżu – poinformowano po Szczycie Olimpijskim, który odbył się we wtorek w Lozannie.

W trakcie obrad przedstawiciele międzynarodowych federacji, 206 krajowych komitetów olimpijskich oraz sportowcy wezwali MKOl do „szybkiej” decyzji, aby umożliwić start w Paryżu nielicznej grupie sportowców z Rosji i Białorusi, którym już udało się pokonać przeszkodę kwalifikacyjną.

„Przedstawiciele międzynarodowych federacji sportów letnich zwrócili się do MKOl o umożliwienie startu w igrzyskach Paryż 2024 tym indywidualnym neutralnym sportowcom, którzy zakwalifikowali się lub zakwalifikują dzięki wynikom. Ponadto poprosiły o wydanie decyzji w tej sprawie tak szybko, jak to możliwe, aby procedury kwalifikacji olimpijskich były jasne dla tych sportowców” – napisano w relacji ze Szczytu opublikowanej na oficjalnej stronie internetowej MKOl.

Teraz, jak wszyscy inni, indywidualni sportowcy neutralni będą musieli przestrzegać zasad i przepisów obowiązujących na igrzyskach olimpijskich, w tym przepisów antydopingowych. Będą także – jak inni – musieli podpisać przed startem zaktualizowane „warunki uczestnictwa” obowiązujące na igrzyskach w Paryżu w 2024 roku.. Zawierają one m.in. zobowiązanie do poszanowania Karty Olimpijskiej, w tym „misji pokojowej ruchu olimpijskiego”.

Wśród 4 600 sportowców z całego świata, którzy do tej pory zakwalifikowali się do Paryża 2024, jest tylko 11 indywidualnych zawodników neutralnych (ośmiu z rosyjskim oraz trzech z białoruskim paszportem). Do chwili obecnej do Paryża zakwalifikowało się ponad 60 ukraińskich sportowców.

W komunikacie MKOl ujawniono, że zgoda na start pod neutralnym sztandarem nie obejmuje zawodów drużynowych. Warunkiem startu w Paryżu będzie także potwierdzenie, że zawodnik czy zawodniczka nie wspiera aktywnie rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na razie nie ujawniono, jak to będzie sprawdzane.

Decyzja MKOl nie była zaskoczeniem. Już w marcu MKOl po raz pierwszy zalecił federacjom międzynarodowym przywrócenie Rosjan i Białorusinów pod neutralnym sztandarem do swoich zawodów, odkładając jednocześnie „na odpowiedni czas” ostateczną decyzję w sprawie Paryża. Przewodniczący MKOl, Thomas Bach, wielokrotnie apelował o to, aby sportowcy nie musieli „płacić” za działania swojego rządu.

We wrześniu także Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski wyraził zgodę na występ sportowców z niepełnosprawnościami z Rosji i Białorusi w igrzyskach paraolimpijskich.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl