fot. twitter.com/KosciolWschod

[TYLKO U NAS] Ks. L. Kryża TChr o akcji „Podaruj znicz na Kresy”: Po raz kolejny polskie znicze zapłonęły na polskich grobach w wielu miejscach począwszy od Lwowa, a skończywszy aż na Żytomierzu

Akcja przyniosła bardzo wymierne efekty w postaci chociażby 10 tys. zniczy, które zapłonęły na różnych cmentarzach za wschodnią granicą. To jest naprawdę wielka sprawa, tym bardziej, że w akcję włączyło się bardzo wiele instytucji, a co mnie najbardziej cieszy, włączyli się ludzie młodzi, szkoły, harcerze. Dla nich to jest absolutna lekcja historii, dlatego bardzo się cieszę, że ta akcja po raz piętnasty się udała i po raz kolejny nasze polskie znicze zapłonęły na polskich grobach w wielu miejscach począwszy od Lwowa, a skończywszy aż na Żytomierzu powiedział  ks. Leszek Kryża TChr, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie organizował akcję „Podaruj znicz na Kresy” [więcej].

Akcja przyniosła bardzo wymierne efekty w postaci chociażby 10 tys. zniczy, które zapłonęły na różnych cmentarzach za wschodnią granicą. To jest naprawdę wielka sprawa, tym bardziej, że w akcję włączyło się bardzo wiele instytucji, a co mnie najbardziej cieszy, włączyli się ludzie młodzi, szkoły, harcerze. Dla nich to jest absolutna lekcja historii, dlatego bardzo się cieszę, że ta akcja po raz piętnasty się udała i po raz kolejny nasze polskie znicze zapłonęły na polskich grobach w wielu miejscach począwszy od Lwowa, a skończywszy aż na Żytomierzu – zaznaczył ks. Leszek Kryża TChr.

Kapłan wspomniał, że w sposób szczególny upamiętniono też Dzień Niepodległości Polski.

11 listopada znicze zostały zapalone w miejscach szczególnej pamięci, które zostały uświęcone polską męczeńską krwią. Jest to bardzo istotny i dobrze odbierany znak naszej solidarności z tymi, którzy tam (na Kresach Wschodnich) żyją  z tymi, którzy tam swoje życie zakończyli – wskazał.

To jest piękne świadectwo o nas i o naszej wierze, bo przecież temu składaniu czy zapalaniu zniczy towarzyszy zawsze choćby krótka modlitwa – dodał dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski.

Zbliża się czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. To czas, w którym chcemy wyrazić naszą solidarność, pomoc Polakom mieszkającym poza granicami ojczyzny.

Jak zawsze o tej porze pojawiają się  prośby o pomoc właśnie w organizowaniu świątecznego upominku dla dzieci, dla ludzi dorosłych. My oczywiście jesteśmy tylko jedną z wielu organizacji, która taką pomoc będzie organizowała i już organizuje, bo jestem pewien, że takich inicjatyw jest naprawdę bardzo dużo. Wykonywane są i przesyłane paczki, ale tego nigdy nie jest dosyć. Będąc za wschodnią granicą – ostatnio najczęściej na Ukrainie, ponieważ można było tam bezpiecznie wjeżdżać – widziałem, jakie są ogromne potrzeby i takie paczki przekazane dzieciom, szczególnie w świetlicach, które prowadzą np. siostry zakonne, dla nich jest to czasami jedyna radość w ciągu roku – zauważył duchowny.

Pomoc trafia przede wszystkim do osób najbardziej potrzebujących.

Szczególnie na sercu leżą nam osoby, które są samotne, często pozbawione jakiejkolwiek opieki. Do nich staramy się, żeby nasi rodacy z różnych organizacji polskich docierali i z taką świąteczną paczuszką, z pozdrowieniem i z zapewnieniem, że my jesteśmy razem z nimi, nawet w tej ich trudnej samotności – podkreślił ks. Leszek Kryża TChr.

Kapłan wskazał, ze oprócz corocznych akcji niesiona jest codzienna pomoc ze strony organizacji kościelnych.

Jest mnóstwo działalności codziennej, zwyczajnej, takiej, która może na zewnątrz wyglądać mało efektownie, a jednak jest czymś niesamowitym. Docieranie do ludzi najbiedniejszych, bycie z nimi, odwiedzanie, prowadzenie ośrodków i to takich, których nikt inny by się nie podjął. Takim przykładem jest chodzenie po dworcach, pustostanach przez siostry zakonne i zbieranie tych ludzi, którzy potrzebują pomocy. Jak się okazuje wśród nich jest wielu naszych rodaków, którym w życiu zupełnie się nie poukładało – wskazał.

Rosnące ceny dotykają również ludzi mieszkających na wschodzie.

Już dostaję wręcz błagalne sygnały o to, żeby pomóc w opłatach za gaz, za węgiel, żeby w tym czasie zimowym było ciepło, a wszyscy analitycy mówią, że będzie to bardzo trudna zima nie tylko dla nas w Polsce, ale szczególnie na Wschodzie. Przymierzamy się do tego, żeby chociaż te najważniejsze obiekty ogrzać i im pomóc. Chodzi przede wszystkim o wszystkie świetlice, domy dziecka – zauważył dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski.

Niedługo rozpoczyna się Adwent. W tym czasie w drugą niedzielę radosnego czasu oczekiwania modlimy się i pomagamy Kościołowi na Wschodzie.

Chodzi o to, żeby w tym dniu jeszcze raz zwrócić oczy Kościoła w Polsce na Kościół na Wschodzie. W tym dniu szczególnie chcemy go zauważyć, omodlić, bo to jest bardzo ważne, ale też abyśmy na miarę naszych możliwości starali się wspierać te wszystkie inicjatywy, o których już wspomniałem, żebyśmy mogli rzeczywiście je realizować – zaznaczył kapłan.

Całą rozmowę z ks. Leszkiem  Kryżą TChr można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl