fot. Monika Bilska

15. edycja akcji „Podaruj Znicz na Kresy”

Trwa piętnasta edycja akcji „Podaruj Znicz na Kresy”. Dzisiaj odbędzie się finał zbiórki zniczy organizowanej przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski oraz Górnośląski Oddział Stowarzyszenia.

Zebrane znicze zapłoną 1 i 2 listopada na opuszczonych grobach rodaków na starych nekropoliach na Ukrainie. Zostaną przewiezione do Lwowa i przy udziale organizacji polskiej mniejszości narodowej oraz harcerzy zapalone na cmentarzach m.in. we Lwowie, Borysławiu, Drohobyczu i Łanowicach.

Ks. Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, podkreślił, że akcja stanowi lekcję historii dla zaangażowanych w nią osób oraz wyraz solidarności z rodakami mieszkającymi za naszą wschodnią granicą.

– Każde pochylenie się nad grobami Polaków za wschodnią granicą jest lekcją historii. Pomniki mówią same za siebie. Kiedy popatrzymy na ich architekturę, piękny cmentarz we Lwowie czy Janowski, Na Rossie, to wszystko aż woła o lekcję historii. Myślę, że młodzi ludzie, którzy będą pochylali się nad tymi grobami, porządkowali je i zapali znicze, przeżyją lekcję historii. Ponadto jest to lekcja historii dla nas, którzy znajdujemy się tutaj, bo to wykrzyknik, który przypomina nam, iż tam też była kiedyś Polska, a dalej są tam nasi rodacy, o których musimy pamiętać – powiedział ks. Leszek Kryża.

W akcję można włączyć się, wysyłając zebrane znicze na adres Górnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Katowicach lub wpłacając datki na konto Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

RIRM

drukuj