Ks. Kard. Grocholewski o Janie Pawle II: Z każdym umiał rozmawiać, zawsze był sobą

Umiał rozmawiać ze wszystkimi ludźmi. Nikogo nigdy nie potraktował negatywnie, jednocześnie zawsze pozostając sobą – tak wspomina Jana Pawła II ks. kard. Zenon Grocholewski, były prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej. W niedzielę mija 12 lat od śmierci polskiego papieża.

Jak podkreślił ks. kard. Grocholewski w nagraniu wideo udostępnionym na kanale Konferencji Episkopatu Polski w portalu YouTube, Jan Paweł II zostawił „ogromne dziedzictwo nauczania, inicjatyw i otwartości na świat”.

Jego zdaniem, nie ma kategorii ludzi, z którymi polski papież nie rozmawiał – wymienił m.in. studentów, robotników i polityków, a także przedstawicieli wszystkich religii.

„Nikogo nigdy nie obraził, nie potraktował negatywnie i wobec wszystkich był sobą, nigdy nie zmieniał swoich poglądów, sposobu mówienia ze względu na słuchacza, któremu może się to nie podobać” – podkreślił ks. kard. Grocholewski.

Ocenił też, że Jan Paweł II przez 27 lat pontyfikatu „zawsze był konkretny”, zarówno w znaczeniu stałości przekonań, jak i w tym, że nie było sprzeczności między tym, co mówił, a tym, co robił. „Nikt nie miał nigdy wątpliwości, że to, co on mówi, to jest to, czym on żyje, co uważa za swoje bogactwo; naprawdę potrafił ludzi fascynować”. Podkreślił, że dla wielu ludzi spotkanie papieża było „wielkim przeżyciem”, bywało też motywem nawrócenia.

Ksiądz kardynał opowiadał, że kiedy Karol Wojtyła został papieżem, on sam pracował w kurii rzymskiej już od sześciu lat. Spodziewał się, że nowy papież, bez doświadczeń pracy w miejscu, gdzie zatrudnione są osoby z różnych krajów, może się czuć „przytłoczony”. Jednak „już po dwóch dniach było wszystko jasne: on się czuł jak w domu, normalnie; zapraszał, rozmawiał z wszystkimi – jak u siebie; czuł się we własnym domu i to naprawdę uderzało”.

Hierarcha dodał, że wobec ludzi, z którymi rozmawiał, papież nigdy nie stwarzał dystansu. „Każdy się czuł tak, jakby był jego przyjacielem, jakby się znali od zawsze”.

Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. po prawie 27 latach pontyfikatu.

 

PAP/RIRM/KEP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl