fot. episkopat.pl

Ks. bp R. Kamiński zachęca do włączenia się w nowennę pompejańską za Ojczyznę

Wypełniając testament św. Jana Pawła II dla diecezji warszawsko-praskiej, pielęgnując historyczne dziedzictwo i podejmując duchową troskę o naszą Ojczyznę, zapraszamy do włączenia się 23 czerwca w modlitwę nowenną pompejańską – napisał ks. bp Romuald Kamiński w liście do wiernych.

Nowenna zakończy się 15 sierpnia br.

Z okazji zbliżającej się uroczystości 100-lecia „Cudu nad Wisłą – Bitwy Warszawskiej 1920 roku” ordynariusz warszawsko-praski wystosował list do wiernych, w którym zachęcił do duchowego przygotowania się do zbliżających się obchodów.

„Mamy nadzieję, że dane nam będzie godnie upamiętnić to wielkie historyczne wydarzenie, którego dalekosiężnymi skutkami i błogosławionymi owocami możemy cieszyć się po dzień dzisiejszy” – napisał ks. bp Romuald Kamiński w liście.

Podkreślił, że Bitwa Warszawska 1920 r. należy do jednej z przełomowych potyczek militarnych w dziejach świata.

„Jakie byłyby losy Europy i ojczyzny, gdyby Armia Czerwona nie została zawrócona – trudno dziś wyrokować, ale z pewnością byłaby to historia inna niż ta, która ukształtowała naszą tożsamość” – wskazał ksiądz biskup.

Przyznał, że ze względu na wciąż zmieniającą się sytuację sanitarno-epidemiologiczną „nie wiadomo, jaki będzie ostateczny przebieg odbywających się na terenie diecezji oficjalnych uroczystości państwowych i diecezjalnych”.

„Nie zaniedbujemy przygotowania duchowego. Ono zrodzi najpiękniejsze i najtrwalsze owoce” – podkreślił ks. bp Romuald Kamiński, przytaczając list pasterski polskich biskupów z 7 lipca 1920 r., którzy „wobec zbliżającej się nawały wojsk sowieckich” wzywali: „trwajmy na modlitwie i wymódlmy ojczyźnie naszej triumf i zwycięstwo”.

Dodał, że 31 lipca 1920 r. metropolita warszawski ks. kard. Aleksander Kakowski wezwał do modlitwy za wstawiennictwem bł. Andrzeja Boboli, patrona Polski, i bł. Władysława z Gielniowa, patrona Warszawy.

Ks. bp Romuald Kamiński przywołał również słowa św. Jana Pawła II z kazania z 1999 r. przed katedrą św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze, w którym papież nawiązał do wydarzeń Bitwy Warszawskiej.

„O wielkim Cudzie nad Wisłą przez całe dziesiątki lat trwała zmowa milczenia. Na nową diecezję warszawsko-praską opatrzność Boża niejako nakłada dzisiaj obowiązek podtrzymywania pamięci tego wielkiego wydarzenia w dziejach naszego narodu i całej Europy, jakie miało miejsce po wschodniej stronie Warszawy” – powiedział Papież.

„Wypełniając testament św. Jana Pawła II dla naszej diecezji, pielęgnując historyczne dziedzictwo i podejmując duchową troskę o naszą Ojczyznę zapraszamy do włączenia się w dzieło modlitwy nowenny pompejańskiej” – zaapelował ks. bp Romuald Kamiński.

Wyjaśnił, że przez 54 dni wszyscy będą modlili się „o Boże błogosławieństwo dla naszej Ojczyzny i wypraszali potrzebne łaski dla rozwoju dzieł Bożych przez wstawiennictwo Matki Bożej”.

„Zapraszamy osoby indywidualne, rodziny, grupy formacyjne i wspólnoty parafialne” – dodał ordynariusz warszawsko-praski.

Centralne uroczystości związane z obchodami stulecia Bitwy Warszawskiej 1920 r. odbędą się od 13 do 17 sierpnia br. w Warszawie, Ossowie, Radzyminie i w Mińsku Mazowieckim.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl