W środę uroczyste otwarcie Synodu Młodych Diecezji Warszawsko-Praskiej

Uroczystą mszą św. w katedrze warszawsko-praskiej w środę o 18.00 rozpocznie się Synod Młodych Diecezji Warszawsko-Praskiej. Eucharystii będzie przewodniczył biskup warszawsko-praski ks. bp Romuald Kamiński.

W koncelebrze wezmą udział także: biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk i arcybiskup Saint-Boniface w Kanadzie Albert LeGatt.

W przekazanym we wtorek komunikacie przez biuro prasowe diecezji ks. bp Kamiński podkreślił, że wiąże z synodem ogromne nadzieje.

„Osoby przygotowujące treść synodu będą na bieżąco informować o pracach, a już teraz bardzo serdecznie zapraszam na wspólną modlitwę w katedrze, bo od modlitwy trzeba rozpocząć” – zachęcał do udziału we mszy inaugurującej synod ks. bp Kamiński.

Synod Młodych Diecezji Warszawsko-Praskiej powołano jako odpowiedź na rzymski synod poświęcony młodzieży, który odbył się w ubiegłym roku. Celem jest refleksja nad stanem duszpasterstwa osób młodych w wymiarze diecezji. Podczas prac synodalnych głos zabierze przede wszystkim młodzież, która będzie uczestniczyć w sesjach plenarnych w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej. Pierwsza z nich w najbliższą sobotę 21 września o godzinie 10.00.

W strukturach synodu działa kilka organów. W skład sekretariatu generalnego wchodzą: ksiądz biskup Marek Solarczyk, diecezjalny duszpasterz młodzieży ksiądz Michał Dziedzic i dyrektor Krajowego Biura Organizacji Światowych Dni Młodzieży ksiądz Emil Parafiniuk.

Zadaniem członków sekretariatu było m.in. określenie zagadnień, które zostaną podjęte na synodzie, czy zorganizowanie struktur. W komisji głównej są osoby wybrane ze względu na pełnione funkcje diecezjalne, nominowane przez biskupa diecezjalnego i wyłonione przez ruchy młodzieżowe.

Komisja ma zadania konsultacyjne przy opracowaniu dokumentu roboczego i dokumentu końcowego. Przedstawiciele młodzieży wraz z duszpasterzami działają w ramach zespołów parafialnych i rejonowych. Reprezentanci rejonów przedstawią efekty prac na kolejnych sesjach plenarnych.

Informacje o synodzie dostępne są na stronie internetowej Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Warszawsko-Praskiej www.florianska3.pl.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl