fot. twitter.com/Diecezja_DWP

Ks. bp R. Kamiński poświęcił w Radzyminie figurę Matki Bożej Łaskawej – Strażniczki Polski

W ramach obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej w niedzielę ks. bp Romuald Kamiński poświęcił w Radzyminie spiżową figurę Matki Bożej Łaskawej – patronki Warszawy i Strażniczki Polski, która stanęła przy trasie S8, obok wznoszonego sanktuarium świętego Jana Pawła II.

W uroczystości uczestniczył m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który wcześniej oddał hołd poległym żołnierzom na Cmentarzu Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku, gdzie odbył się apel pamięci. Byli także przedstawiciele władz samorządowych.

Aktu poświęcenia dokonano w czasie Mszy św. koncelebrowanej m.in. przez biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej ks. bp Marka Solarczyka oraz biskupa pomocniczego archidiecezji białostockiej ks. bp Henryka Ciereszko.

„Maryja – Custos Poloniae (strażniczka Polski) obrana przez króla Jana Kazimierza Królową – Regina Regni Poloniae – w szczególnej opiece i obronie ma Rzeczpospolitą, jej wojsko i wszystkie stany” – powiedział w homilii ks. bp Romuald Kamiński podkreślając rolę Matki Bożej w dziejach polskiego narodu.

„Maryjo! – Tyś wywyższeniem Warszawy” – podkreślił.

Biskup warszawsko-praski powiedział, że odsłonięcie i poświęcenie figury Matki Bożej Łaskawej w Radzyminie jest wyrazem wdzięczności Bogu za orędownictwo Maryi i wyproszenie „cudu nad Wisłą” w 1920 roku.

„Pragniemy Cię uczcić w owej postaci ze spiżu, kiedy jawisz się nam, jako Matka Łaskawa; gdy powstrzymujesz i kruszysz strzały słusznego gniewu naszego Ojca, kiedy patrzysz na nas obliczem pełnym zatroskania i swoistego przejęcia się losami swoich dzieci” – powiedział.

Zapowiedział, że będzie to szczególne miejsce na mapie diecezji warszawsko-praskiej, gdzie wierni będą mogli powierzać Bogu swoje sprawy licząc na orędownictwo Matki Bożej Łaskawej.

Przypomniał, że odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku nie rozwiązywało kwestii granic.

„Państwo polskie w takim, a nie innym położeniu geopolitycznym, nie jest obcym darem, który można otrzymać za darmo. Żeby Polska była Polską – musieli ją obronić Polacy – przed pogardą obcych i przed własnym zwątpieniem” – dodał.

Podkreślił jednocześnie, że „rok 1920 był dla Polaków czasem dorastania do tego wielkiego wyzwania, jakim będzie wywalczenie granic, obrona polskiej i europejskiej wolności przed idącą od sowieckiego wschodu totalitarną nawałą i odbudowy normalnego życia”.

Zwrócił uwagę, że warunkiem udzielenia pomocy ze strony przedstawicieli mocarstw Zachodnich obradujących w Londynie, miało być „ustąpienie ze stanowiska Józefa Piłsudskiego, naczelnego wodza”.

Powiedział, że Polacy doskonale zdawali sobie sprawę z zagrożenia i przewagi przeciwnika.

„+Losy wojny są w ręku Boga, ale ludzie są po to, aby wojnie dopomóc+ – te słowa wypowiedział Marszałek kilka miesięcy wcześniej w Łucku. Miał on świadomość, iż +decydujące słowo będzie należało do Boga+” – powiedział ks. bp Romuald Kamiński.

W ocenie biskupa warszawsko-praskiego – o losach Bitwy Warszawskiej 1920 roku zadecydowała modlitwa i oddanie całego narodu. Przywołał świadectwa bolszewickich jeńców, którzy „opowiadali, że podczas nocnego ataku Polaków na Wólkę nagle zjawiła się przed nimi, unosząc się wysoko nad ziemią Marija Bożja”.

„Bolszewicy, dając świadectwo prawdzie, podważali komunistyczny dogmat o nieistnieniu Boga” – zwrócił uwagę ks. bp Romuald Kamiński.

Figura Matki Bożej Łaskawej w Radzyminie stoi obok sanktuarium Świętego Jana Pawła II, przy trasie S8, na pięciometrowym kamiennym postumencie. Jest widoczna dla wszystkich jadących z Warszawy i od strony Białegostoku.

Przygotowaniem do uroczystości w diecezji była nowenna do Matki Bożej Łaskawej. Z kolei w parafii św. Jana Pawła II była także dziewięciomiesięczna narodowa nowenna za wstawiennictwem patrona. Każdego 18. dnia miesiąca w świątyni polecane są także Bogu rodziny i Ojczyzna.

Liturgię poprzedziła procesja różańcowa z peregrynującym w ostatnich miesiącach po parafiach archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej z wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej. Przeszła ona z Cmentarza Bohaterów 1920 roku w Radzyminie do parafii św. Jana Pawła II. Wziął w niej udział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który wcześniej oddał hołd żołnierzom poległym w Bitwie Warszawskiej 1920 roku na radzymińskim cmentarzu.

PAP/radiomaryja.pl/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl