fot. episkopat.pl

Ks. bp R. Kamiński: Setna rocznica Bitwy Warszawskiej jest wielką rocznicą zwycięstwa dobra nad złem

Setna rocznica Bitwy Warszawskiej jest „wielką rocznicą zwycięstwa dobra nad złem” – napisał ordynariusz warszawsko-praski ks. bp Romuald Kamiński w liście skierowanym do wiernych z okazji zbliżających się obchodów.

List zostanie odczytany w niedzielę 9 sierpnia we wszystkich parafiach diecezji warszawsko-praskiej [zobacz całość].

Ks. bp Romuald Kamiński przypomniał w nim, że w 1999 roku w czasie pobytu w Radzyminie św. Jana Pawła II „powierzył diecezji warszawsko-praskiej szczególną troskę i pamięć o bohaterach, wydarzeniach i miejscach związanych z 1920 rokiem”.

Ordynariusz warszawsko-praski zaznaczył, że Polacy w 1920 roku „stanęli do walki – nie tylko o uchronienie Ojczyzny przed kolejnym zaborem, – ale dla ocalenia wszystkich tych wartości, które rodzą się z przyjęcia Ewangelii – nauki Jezusa Chrystusa, naszego Zbawiciela”.

Wydarzenia te, jak ocenił ks. bp Romuald Kamiński „uczą nas, że danina krwi polskiej uratowała zarówno nasz naród, jak i inne narody europejskie, a może postawiła zaporę przed urzeczywistnieniem strasznych zamiarów wszechświatowej rewolucji bolszewickiej. Niestety, wiele państw przyklasnęło temu wszystkiemu, by bolszewicki pożar ogarnął Europę i świat” – zwrócił uwagę ksiądz biskup.

Podkreślił, że setna rocznica Bitwy Warszawskiej jest „wielką rocznicą zwycięstwa dobra nad złem”.

„Przypomina nam ona o potrzebie wyrażenia przez nasze pokolenie wdzięczności Bogu, Matce Bożej i ludziom” – zaznaczył ks. bp Romuald Kamiński.

Przypomniał o nowennie, która od 5 sierpnia trwa w diecezji warszawsko-praskiej, a która zakończy się „nocną adoracją Najświętszego Sakramentu, która będzie zorganizowana w każdej parafii z 14 na 15 sierpnia.

„Szczególną cześć pragniemy oddać Matce Bożej Łaskawej, Patronce Warszawy i Strażniczce Polski. To do niej lud Warszawy zanosił gorące i pełne ufności modły o ocalenie Stolicy i Polski od kolejnej niewoli, upraszając zwycięstwo” – przypomniał ks. bp Romuald Kamiński.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że „ku jej czci została ufundowana przez wspólnotę diecezjalną i tych, którzy poczuwają się do wdzięczności wobec Matki Zbawiciela dostojna statua Matki Bożej Łaskawej, Patronki Warszawy i Strażniczki Polski. Znajdzie ona swoje miejsce w pobliżu nowej świątyni w parafii św. Jana Pawła II w Radzyminie” – zapowiedział biskup warszawsko-praski.

Przypomniał, że centralne obchody rozpoczną się 13 sierpnia, Mszą św. o godz. 18.00 pod przewodnictwem ks. kard. Kazimierza Nycza, w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku, „w miejscu, skąd (po odprawieniu Mszy św.) wyruszyły na front oddziały młodzieży akademickiej i gimnazjaliści wraz z ks. Ignacym Skorupką”.

14 sierpnia, Msza św. polowa o godz. 17.00 zostanie odprawiona przy pomniku w Wólce Radzymińskiej (gmina Nieporęt), w miejscu bitwy i ukazania się Matki Bożej. Mszy św. będzie przewodniczył i kazanie wygłosi ks. bp Marek Solarczyk. Tego samego dnia w Ossowie o godz. 12.00 odbędzie się modlitwa i złożenie wieńców przy krzyżu ustawionym w miejscu śmierci ks. Ignacego Skorupki.

Uroczystości centralne 15 sierpnia odbędą się w Ossowie i Radzyminie. Mszy św. o godz. 9.30 przy kaplicy w Ossowie będzie przewodniczył i homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp. Stanisław Gądecki. W czasie uroczystości ukoronuje Obraz Matki Bożej z tutejszej kaplicy i odmówi akt zawierzenia Maryi.

W Radzyminie o godz. 17.00, Mszy św. na cmentarzu, gdzie pochowani są oficerowie i żołnierze polegli w Bitwie Warszawskiej, będzie przewodniczył Prymas Polski ks. abp. Wojciech Polak.

W niedzielę, 16 sierpnia w parafii Św. Jana Pawła II. w Radzyminie, podczas Mszy św. o godz. 12. nastąpi odsłonięcie i poświęcenie figury Matki Bożej Łaskawej, Patronki Warszawy i Strażniczki Polski.

17 sierpnia 2020 r. uroczystości odbędą się w parafii Narodzenia NMP w Mińsku Mazowieckim. Mszy św. o godz. 18.00 będzie przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce ks. abp Salvatore Pennacchio, a kazanie wygłosi ks. bp Marek Solarczyk.

„W tym miejscu zatrzymał się sto lat temu gen. Józef Haller, by podziękować Bogu za otrzymane łaski i za zwycięstwo. Uczynił to przed obrazem Matki Bożej Anielskiej, która od tej chwili zaczęła być nazywana Matką Bożą Hallerowską. Obraz ukoronowano w 2000 roku” – przypomniał w liście do wiernych ks. bp Romuald Kamiński.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl