Najbliższe dwa dni obfitować będą w obchody 93. rocznicy Cudu nad Wisłą

Sama nazwa Cud nad Wisłą nie jest przypadkowa. To właśnie wstawiennictwo Matki Bożej Królowej Polski jest uważane za przyczynę sukcesu Józefa Piłsudskiego, a tym samym obronę Polski przed bolszewizmem – akcentuje prof. Wojciech Polak, historyk, wykładowca UMK, opozycjonista antykomunistyczny.

– Sama nazwa nawiązuje do Cudu nad Marną na początku I wojny światowej w ocaleniu Paryża. Zawsze podkreślamy, że to zwycięstwo łączy się ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej. Wierzymy, że wstawiennictwo Matki Bożej Królowej Polski odegrało tutaj decydującą rolę, stąd określenie Cud nad Wisłą nie jest wcale błędnym określeniem. Czasami się je krytykuje, jednak uważam że niesłusznie – powiedział prof. Wojciech Polak.

Cud nad Wisłą miał ogromne znaczenie zarówno dla Polski, jak i dla całej Europy.

Prof. Wojciech Polak zwraca uwagę, że rezultat Bitwy Warszawskiej pozwolił uratować cywilizację europejską przed bolszewikami, dążącymi również do niszczenia chrześcijaństwa.

– Gdyby Warszawa padła, cała Polska zostałaby zajęta przez bolszewików. Bolszewicy poszliby dalej; dalej były Niemcy, które prawdopodobnie zostałyby zajęte przez bolszewików; zresztą kto wie, czy nie cała Europa. Polska po raz kolejny stała się przedmurzem cywilizacji, uratowaliśmy chrześcijaństwo w Europie, a bolszewicy oczywiście dążyli do niszczenia chrześcijaństwa. Uratowaliśmy cywilizację europejską; czy okazano nam za to wdzięczność, czy docenia się to? Oczywiście nie, bo losy świata tak się toczą, że o takich rzeczach się nie pamięta – wskazał prof. Wojciech Polak.

Pamięć o Bitwie Warszawskiej w szczególny sposób zostanie przedstawiona w Ossowie koło Wołomina. Odbędzie się tam inscenizacja walk Polaków z bolszewikami z 1920 r., a poprzedzi ją odsłonięcie tablicy poświęconej pomocy narodu węgierskiego.

Warszawa natomiast przygotowała tablicę poświęconą generałowi Szeptyckiemu. W stolicy organizowany jest również festyn żołnierski oraz koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Zaś na wojskowym cmentarzu na Powązkach o godz. 20. zaplanowano Apel Pamięci przed Pomnikiem Poległych w 1920 r.

Program obchodów Cudu nad Wisłą [czytaj]

 

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl