fot. M. Borawski/ Nasz Dziennik

Krzysztof Wyszkowski uhonorowany odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Krzysztof Wyszkowski, działacz niepodległościowy zaangażowany w latach reżimu komunistycznego w działalność podziemnych wydawnictw, odebrał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznaną przez ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego – podano na stronie MKDNiS.

Jak poinformowano w piątek na stronie resortu kultury, „w uroczystości wziął udział również Henryk Jagielski – współorganizator strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r.”.

„Odznaka +Zasłużony dla Kultury Polskiej+ jest wyrazem uznania za Pana wkład i zaangażowanie w rozwój niezależnej kultury polskiej. Niech to odznaczenie będzie wyrazem wdzięczności za walkę o wolność słowa i pracę nad zachowaniem niezależności kultury polskiej” – powiedział wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Jarosław Sellin, wręczając odznaczenie Krzysztofowi Wyszkowskiemu.

Przypomniano, że „Wyszkowski już w drugiej połowie lat 70. był zaangażowany w funkcjonowanie Komitetu Obrony Robotników i Wolnych Związkach Zawodowych, a od 1980 r. – w NSSZ +Solidarność+”.

„W latach 1980 i 1988 uczestniczył w strajkach Stoczni Gdańskiej. Pełnił funkcję sekretarza redakcji +Tygodnika Solidarność+” – czytamy na stronie MKDNiS.

Zaznaczono, że „w związku z działalnością antykomunistyczną był wielokrotnie zatrzymywany i aresztowany, a podczas stanu wojennego – internowany”.

„W latach 80. publikował artykuły w prasie podziemnej. Jako obserwator obrad Okrągłego Stołu z ramienia Video Studio Gdańsk, w paryskiej +Kulturze+ opublikował krytyczną opinię na temat tych porozumień. Na początku lat 90. uczestniczył w życiu politycznym – był doradcą premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego i Jana Olszewskiego. W późniejszym okresie prowadził działalność publicystyczną w tygodnikach +Solidarność+ i +Gazeta Polska+” – przypomniano w informacji.

PAP

drukuj