Rozprawa o wznowienie postępowania

Przed gdańskim sądem odbędzie się dziś rozprawa w sprawie Krzysztofa Wyszkowskiego o wznowienie postępowania sądowego z Lechem Wałęsą. W 2005 roku  były prezydent wytoczył proces działaczowi wolnych związków zawodowych za wypowiedź w telewizji.

Krzysztof Wyszkowski nazwał Wałęsę tajnym współpracownikiem SB.

Były prezydent otrzymał od IPN status pokrzywdzonego i zapowiedział, że będzie od tego momentu pozywał do sądu osoby, które nadal będą twierdzić, iż był agentem służb specjalnych PRL.

W ostateczności sąd apelacyjny w Gdańsku nakazał redaktorowi opublikowanie przeproszenia.

– Sąd z jednej strony potwierdził wyrok Sądu Okręgowego, że dokonałem należytej staranności przy badaniu tej sprawy, ale z drugiej stwierdził że Lech Wałęsa jest sławną osobistością. W związku z tym ta wypowiedź przysporzyła mu z pewnością wiele przykrości i dlatego należy go przeprosić. Na dodatek sąd właściwie w krótkim zdaniu zawarł wzmiankę: „dowodów na agenturalność Lecha Wałęsy nie było i nie ma” – powiedział Krzysztof Wyszkowski.

Współprace Wałęsy ze służbami PRL, na postawie dokumentów wykazali historycy. Lech Wałęsa wykorzystał instytucje przeproszenia zastępczego.

Teraz od działacza związkowego domaga się zwrotu poniesionych kosztów.

W obronie Krzysztofa Wyszkowskiego stanęli politycy PiS. Przyjęli w tej sprawie stanowisko. Czytamy w nim. „Wyrażamy zdecydowany sprzeciwby mówiący prawdę obywatel Polski mógł być poddawany represjom a następnie za te prawdę ścigany i skazywany”.

Senator Bogdan Pęk stwierdził, że ten wyrok nie dotyczy tylko redaktora, ale ma kapitalne znaczenie dla zrozumienia tego co stało się po 1989 r.

Bez wyjaśnienia tej sprawy nie można uczciwie przedstawić najnowszej historii Polski z jej najważniejszymi elementami. Po pierwsze brak lustracji, po drugie agenturalność Wałęsy to były dwa najpoważniejsze elementy tego nieuczciwego państwa-draństwa, które obecnie mamy. To była pra – przyczyna i myślę, że to jest niesłychane zagadnienie. Ten fakt, który nastąpi w sądzie gdańskim będzie miał kapitalne znaczenie dla tych właśnie spraw – zaznaczył senator Bogdan Pęk.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl