Szef „Solidarności” chce przeprosin od Lecha Wałęsy

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda żąda od Lecha Wałęsy przeprosin za jego wypowiedź sugerującą, że służył on w ZOMO. Szef związku wysłał byłemu prezydentowi przedsądowe wezwanie w tej sprawie – poinformował w poniedziałek „Tygodnik Solidarność”.

Sprawa ma związek z wypowiedzią Wałęsy, która padła 25 sierpnia w wywiadzie, jakiego udzielił radiu Tok FM. Wałęsa pytany o obchody rocznicy Sierpnia’80 powiedział: „Mnie zawsze mówiono, że mądrzejsi ustępują. Ja będę składał kwiaty pod pomnikiem. Ja je składałem, kiedy szef związku (NSZZ >>Solidarność<< Piotr Duda) stał w szeregach ZOMO, tak zawsze ok. 9 rano” – mówił b. prezydent.

W poniedziałek „Tygodnik Solidarność” poinformował na swoje stronie internetowej, że adwokat Piotra Dudy mec. Agnieszka Iwaniuk, skierowała do Wałęsy przedsądowe pismo.

W piśmie wniosła o publikację przez b. prezydenta następującego oświadczenia:

„Ja Lech Wałęsa oświadczam, że moja wypowiedź z dnia 25 sierpnia 2017 roku w audycji radiowej >>Poranek radia TOK FM<< zawierała nieprawdziwy, a tym samym bezprawny zarzut, że Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ >>Solidarność<< Piotr Duda służył w ZOMO, czym naruszyłem dobre imię, cześć oraz godność osobistą Pana Piotra Dudy, nad czym ubolewam i za co Pana Piotra Dudę przepraszam”.

Jak poinformował „TS”, „na publikację powyższego oświadczenia Lech Wałęsa ma 7 dni”.

31 sierpnia Lech Wałęsa ma wziąć udział w organizowanym w Gdańsku przez KOD wiecu będącym częścią przygotowywanych przez tzw. Komitet Obrony Demokracji obchodów rocznicy podpisania porozumień sierpniowych.

Pomorski KOD chciał zorganizować uroczystości na gdańskim placu Solidarności; uzyskał na to zgodę władz miasta. Sprzeciwiła się temu „S”. Związek zwrócił się do wojewody pomorskiego o „rozpatrzenie działań prawnych zabezpieczających uroczystości rocznicowe organizowane przez NSZZ >>Solidarność<<„.

Wojewoda wydał „S” zgodę na organizację zgromadzenia cyklicznego na placu Solidarności, co uniemożliwiło KOD organizację tam swoich obchodów. 24 sierpnia KOD zdecydował o przeniesieniu planowanych na 31. sierpnia wydarzeń w najbliższe sąsiedztwo placu – pod Salę BHP.

PAP/RIRM

drukuj