fot. M. Borawski/ Nasz Dziennik

K. Wyszkowski do L. Wałęsy: Lechu, apeluję do ciebie byś zamilkł i nie szkodził Polsce

Lech Wałęsa oszukał nie tylko mnie, ale także dużą rzeszę polskiego społeczeństwa – mówił legendarny działacz opozycyjny z czasów PRL, Krzysztof Wyszkowski w wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej. Lechu, proszę cię w imię szacunku do Polski i Polaków, zaniechaj szkodzenia i wreszcie zamilcz, przestań szkodzić Polsce – zaapelował Krzysztof Wyszkowski.

W lutym 2016 roku IPN wszczął śledztwo w sprawie podrobienia przez SB, na szkodę Lecha Wałęsy dokumentów w jego teczce personalnej i teczce pracy tajnego współpracownika o pseudonimie „Bolek”. 28 czerwca 2017 roku IPN na swojej stronie internetowej ogłosił, że nie stwierdzono popełnienia takiego czynu i śledztwo zostało umorzone. Tym samym uznano, że w/w dokumenty są autentyczne.

Krzysztof Wyszkowski pytany przez PAP jak postrzega ostateczną decyzję prokuratury i IPN ws. TW Bolek, odpowiedział, że „to jest urzędowa decyzja, o której już od dawna było wiadomo, tylko ze względów formalnych trwało to tak długo”.

– Ten wynik jest zdecydowanie negatywny dla Lecha Wałęsy i on sam zdawał sobie z tego sprawę, bo już wcześniej powiedział, że zrywa stosunki z IPN i prokuraturą oraz że odmawia jakiejkolwiek współpracy. Jest to linia obrony, która może nie dziwić w przypadku oszustów, aferzystów czy przestępców, ale takie zachowanie nie przystoi Nobliście, osobie publicznej, uwielbianej niegdyś przez Polaków i która domaga się szacunku – powiedział Krzysztof Wyszkowski.

PAP/RIRM

drukuj