fot. wikipedia

Krwawy ramadan nad jeziorem Czad

W Nigerii doszło do krwawego ramadan nad jeziorem Czad. Islamscy ekstremiści z ugrupowania Boko Haram podpalili Kukawkę i sąsiednią osadę. Cztery meczety zostały niemal doszczętnie zniszczone. Liczba ofiar Boko Haram to około stu osób.

Do brutalnego ataku islamistycznego ugrupowania Boko Haram doszło w północnowschodniej części kraju, gdy kobiety przygotowywały w domach tradycyjny wieczorny posiłek z okazji ramadanu. Pięćdziesięciu zbrojnych mężczyzn, którzy pojawili się nagle na motocyklach w osadzie Kukawa w pobliżu jeziora Czad, zaatakowało modlących się w meczetach. Inni zabijali w domach kobiety i dzieci. Wśród ofiar najwięcej jest mężczyzn i chłopców, którzy byli wówczas na wieczornych modłach w świątyniach.

Islamska, radykalna partyzantka Boko Haram dąży do przejęcia władzy w Nigerii, korzystając ze słabości rządu centralnego. Chce wprowadzić w Nigerii prawo szariatu, które obowiązuje już w dwunastu stanach kraju. Walczy również o ustanowienie swych rządów na terytoriach przyległych do Nigerii.

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj