Nigeria: Boko Haram ma nowego przywódcę

Nigeryjskie dżihadystyczne Państwowo Islamskie ma nowego przywódcę. Nie wiadomo co stało się z jego poprzednikiem. W ubiegłym roku Boko Haram złożyło przysięgę wierności dżihadystom.

Nigeryjska organizacja Boko Haram ma nowego przywódcę. Został nim Abu Musab al-Barnawi. Taka informacja ukazała się w tygodniku islamistów „Al-Naba”. Nie wyjaśniono co stało się z poprzednim liderem Boko Haram, którym był Abubakar Shekau. To właśnie Shekau najczęściej występował na nagraniach wideo publikowanych przez dżihadystów.

Nigeryjska armia wielokrotnie informowała o jego śmierci, po czy znów pojawiał się na filmach. Po raz ostatni wideo z jego udziałem rozpowszechniono w marcu. Boko Haram pod koniec 2014 r. kontrolowało znaczne terytoria w północno-wschodniej Nigerii, mniej więcej wielkości Belgii, ale zostało z nich wyparte przez wojska nigeryjskie wspierane przez sąsiadów.

Choć organizacja znalazła się w odwrocie, nadal przeprowadza zamachy samobójcze w północno-wschodniej Nigerii i sąsiednim Kamerunie, Nigrze oraz Czadzie. Głównym celem ataków były m.in. pełne ludzi targowiska. Dżihadyści z Boko Haram, którzy początkowo stawiali sobie za cel walkę z zachodnią edukacją w Nigerii, zabili już ponad 20 tys. ludzi i zmusili do ucieczki z domów ponad 2,5 mln osób.


PAP/RIRM

drukuj