KRS negatywnie o projekcie noweli dot. zmian w Radzie

Krajowa Rada Sądownictwa negatywnie ocenia projekt noweli ustawy o KRS. W swoim stanowisku rada wskazuje, że propozycje resortu sprawiedliwości w rażący sposób naruszają normy Konstytucji.

Zdaniem KRS, „przedstawiony projekt ustawy zmierza do wprowadzenia do systemu prawnego rozwiązań, które stanowią realne zagrożenie dla ochrony praworządności oraz praw i wolności człowieka i obywatela” – podkreśliła Rada.

Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości, w rozmowie z naszym reporterem podkreślił, że resort porządkuje wieloletnie zaniedbania.

– W mojej ocenie większość środowiska sędziowskiego czeka na szczegóły, czeka, jak to dokładnie będzie wyglądać. I według mnie czeka z dużą nadzieją, bo sami sędziowie wiedzą, że to, co mają dzisiaj, to nie jest optymalne – i taki mam nasłuch na środowisko sędziowskie. Myślę, że on odpowiada rzeczywistości. Będą tacy, którzy będą głośno krzyczeć pod różnymi hasłami: „Niezawisłość zabierają!”, ale chciałem podkreślić, że nic takiego nie ma miejsca – porządkujemy wieloletnie zaniedbania – komentuje wiceminister sprawiedliwości.

Po planowanych zmianach m.in. miałyby zostać utworzone dwa organy KRS: Pierwsze i Drugie Zgromadzenie Rady. Jednym z głównych założeń reformy jest – jak to określa Ministerstwo – „demokratyzacja wyboru KRS”.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl