Syryjscy chrześcijanie potrzebują wsparcia

O pomoc dla Syryjczyków apelował ks. abp Jean Abdou Arbach, podczas konferencji prasowej w siedzibie KEP.

Melchicki metropolita Homs z Syrii, gości w Polsce na zaproszenie sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” i Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.

Ks. abp Arbach, mówiąc o sytuacji chrześcijan w Syrii i Libanie, zaznaczył, że obecnie żyje tam ich zaledwie połowa z dwóch milionów. Podkreślił, że teraz trzeba zrobić wszystko, aby chrześcijanie mogli wrócić i żyć w swoich krajach.

– Europa przyjmuje teraz bardzo wielu uchodźców, ale to nie jest rozwiązanie. Chrześcijanie muszą zostać w swoim kraju. Jeśli chrześcijanie nie pozostaną w Syrii, w Iraku, to jest niebezpieczeństwo nie tylko dla Bliskiego Wschodu, dla wszystkich krajów – zaznacza ks. abp Abdou Arbach.

Z kolei dyrektor polskiej sekcji stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, ks. prof. Waldemar Cisło, podkreślił, że dla ludzi dotkniętych wojną w Syrii Kościół jest w tej chwili wszystkim – szpitalem, kuchnią, dostawcą odzieży.

– Udzielanych jest kilka tysięcy porad medycznych, przyznawane są konieczne do życia leki, jest uruchomiona też, dzięki SMS-om, stacja dializ. To jest to, co my Polacy już tam zrobiliśmy i myślę, że możemy być z tego dumni, bo całego zła tego świata nie naprawimy, ale każda łza otarta z oczu dziecka jest tym odrobinę lepszym światem – zaznacza ks. prof. Cisło.

W akcję na rzecz pomocy rodzinom w Syrii włączyła się także Caritas Ordynariatu Polowego. W trakcie zbiórki na rzecz rodzin w Syrii w połowie stycznia br. zebrano ok. 14 tys. zł. Ponadto kapelani Ordynariatu Polowego przekazali Caritas Polska ponad 7 tys. zł w ramach akcji „Rodzina rodzinie”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl