fot. tv trwam

Kraków: wystawa dzieł niepełnosprawnego malarza Stanisława Kmiecika

Na lotnisku w Krakowie odbyła się wystawa dzieł niepełnosprawnego malarza Stanisława Kmiecika. Jest zorganizowana przez port lotniczy w Balicach, Oddział Małopolski PFRON oraz przez autora prac.

To nie pierwsza wystawa pana Stanisława. W ciągu 10 lat wspólnej pracy z żoną odbyło się ich już ok. 400. Spotyka się z przedszkolakami, uczniami, osobami starszymi, a nawet więźniami. Artysta maluje swoje dzieła ustami oraz stopami. Jego głównym zadaniem jest chęć niesienia pomocy innym.

– Pomaga różnym osobom w kryzysach, ale przede wszystkim poprzez swoje spotkania edukacyjne, poprzez swoje wystawy mówi o tym, że każdy kryzys można przezwyciężyć, z każdego kryzysu można wyjść z podniesioną głową i pomagać innym – zaznacza Marta Mordarska, Dyrektor Małopolskiego Oddziału PFRON.

Autor prac wszędzie szuka pomysłów, jednak inspiracją do stworzenia wystawy była Polska.

– Polska jest unikatowa w skali świata, bo u nas te chałupy piękne są. Skansen, który jest toczka w toczkę tak, jak było, prawda? Że tam jeszcze ludzie mieszkają, pokazują jak to jest – podkreśla Stanisław Kmiecik.

Żona pana Stanisława stwierdza: żaden człowiek nie jest niepełnosprawny. Według niej ludzie są ,,różnosprawni’’. Jeden nie ma rąk, drugi gorzej widzi, a trzeci ma słaby słuch.

– Najważniejsze jest to, żeby nie skupiać się na tym, co mamy niesprawne, tylko na tym, co sprawne i spróbować to bardzo dobrze wykorzystać i przekłuć w sukces – zauważa Monika Woszczyńska-Kmiecik, żona malarza.

Jak mówi Małgorzata Wassermann, kandydat na prezydenta Krakowa, niepełnosprawni muszą być jak najbardziej zaangażowani w życie zawodowe czy artystyczne.

– Miasto Kraków musi stworzyć warunki, dzięki którym oni będą mogli się rozwijać, dzięki którym będą mogli tworzyć, znajdować miejsca pracy, będzie korzyść obopólna, zarówno dla nas, jak i dla tych ludzi, którzy będą aktywni i potrzebni – wskazuje poseł.

Wystawa jest kolejnym elementem współpracy portu lotniczego w Balicach z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Głównym celem jest zaoferowanie jeszcze lepszej obsługi osobom niepełnosprawnym, które korzystają z krakowskiego lotniska.

TV Trwam News/RIRM

drukuj