Kraków: w niedzielę odbędą się gry miejskie „Ocalić od zapomnienia” poświęcone marszałkowi J. Piłsudskiemu

Już jutro w Krakowie będzie można wziąć udział w grach miejskich pod hasłem „Ocalić od zapomnienia”. Wydarzenie ma na celu przypomnienie postać marszałka Józefa Piłsudskiego w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

To już trzecie zaproszenie  – szczególnie dla mieszkańców Krakowa i całej Małopolski – na wspólne przypominanie wydarzeń związanych z rokiem 1918 i postacią Józefa Piłsudskiego.

– To zaproszenie dla wszystkich mieszkańców, dla rodzin, dla indywidualnych osób, które chcą poznać ciekawe miejsca w Krakowie, miejsca związane z marszałkiem Jozefem Piłsudskim, miejsca bardzo znane, jak chociażby Katedra Wawelska, gdzie przecież marszałek Piłsudski został pochowany, czy też Oleandry, ale też miejsca mniej odkryte, jak chociażby ulica na szlaku, gdzie przez jakiś marszałek mieszkał – powiedział wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

W Krakowie oprócz punktów powszechnie kojarzonych z Józefem Piłsudskim, jest wiele miejsc nieznanych, a związanych z marszałkiem. Organizatorzy podkreślają, że 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości to świetny moment, żeby przypomnieć związki Józefa Piłsudskiego z Krakowem.

– Jeżeli popatrzymy na pamięć o Piłsudskim, no to z czym on się kojarzy – z Wilnem, z Lwowem, z Warszawą, a być może ruch niepodległościowy w Polsce nie wyglądałby tak, jak wyglądał, gdyby właśnie nie Kraków. To tu, w Krakowie, Piłsudski zamieszkał pod koniec XIX w., tutaj budował pierwsze struktury niepodległościowe – podkreślił dr Przemysław Wywiał, historyk.

Do udziału w grze miejskiej nie ma zapisów. Wszyscy zainteresowani uczestnictwem powinni w niedzielę przyjść przed wieżę ratuszową na Rynku Głównym. Uczestnicy muszą mieć ze sobą sprawny telefon z dostępem do internetu.

– Między godziną 10.00 a 11.00 spotykamy się pod wieżą ratuszową. W tym przedziale czasowym zapraszamy patrole, a te patrole to właśnie rodziny, grono przyjaciół, studentów, turystów, od 3 do 8 osób, w zależności jak to się ułoży i stąd startują. Wybierają jedną z pięciu tras. Cztery trasy dotyczą marszałka Piłsudskiego. Te trasy są podzielone czasowo, są trasy, które zajmują dwie godziny, jest też trasa, która zajmuje 5 godzin. Każdy będzie mógł to dopasować zarówno do czasu, którym dysponuje, jak i do swoich możliwości fizycznych – zaznaczył phm Artur Walkowiak ze Związku Harcerstwa Polskiego.

Oprócz czterech wymienionych tras ma być także piąta trasa, która będzie dotyczyła głównie Krakowa w ujęciu historycznym i będzie skupiona wokół krakowskiego rynku. Gry miejskie są finansowane z projektu Niepodległa i są realizowane wspólnie z harcerzami.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl