fot. Tomasz Strąg

Kraków: Prezes PiS odwiedził grób Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu

Prezes PiS Jarosław Kaczyński modlił się w poniedziałek wieczorem przy sarkofagu Lecha i Marii Kaczyńskich w katedrze wawelskiej w Krakowie. Towarzyszyli mu m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu oraz ministrowie.

Każdego 18. dnia miesiąca Jarosław Kaczyński, w miesięcznicę pogrzebu pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, stara się przyjechać na Wawel, by złożyć kwiaty na ich grobie.

Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez PAP, prezesowi towarzyszył w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. W katedrze byli też m.in. wicemarszałkowie Sejmu i Senatu – Ryszard Terlecki i Marek Pęk, a także wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk oraz b. premier, europosłanka Beata Szydło.

Delegacja złożyła kwiaty w krypcie z sarkofagiem pary prezydenckiej, a także pod pomnikiem św. Jana Pawła II, znajdującym się naprzeciw wejścia do wawelskiej katedry.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób. Polska delegacja zmierzała na uroczystości w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. Pogrzeb pary prezydenckiej odbył się w Krakowie 18 kwietnia 2010 r.

W krypcie katedry na Wawelu, w której znajduje się sarkofag Marii i Lecha Kaczyńskich, jest też tablica ku czci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem z łacińską sentencją: „Corpora dormiunt, vigilant animae” (Ciała śpią, dusze czuwają) oraz napisem: „Pamięci ofiar katastrofy w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r.” i nazwiskami wszystkich ofiar.

PAP

drukuj