Kraków. Na Rynku Głównym inauguracja Roku Tadeusza Kościuszki

W 223. rocznicę przysięgi Tadeusza Kościuszki, na krakowskim Rynku Głównym odbyła się uroczysta inauguracja obchodów Roku Tadeusza Kościuszki, ogłoszonego przez Sejm z okazji 200. rocznicy jego śmierci.

Uroczystość zorganizowano przed Wieżą Ratuszową, w miejscu gdzie 24 marca 1794 roku Tadeusz Kościuszko złożył uroczystą przysięgę i ogłosił tym samym akt powstania narodowego, znanego w historii jako Insurekcja Kościuszkowska.

Obchody rozpoczęły się od wystrzału armatniego z tzw. wiwatówki Bractwa Kurkowego, po której nastąpiło podniesienie flagi państwowej na maszt i odegranie hymnu.

Prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym przez ministra Wojciecha Kolarskiego przywołał obraz Wojciecha Kossaka przedstawiający przysięgę Kościuszki na krakowskim Rynku.

„Tamtego dnia rozpoczął się wielki zryw niepodległościowy dla obrony całości granic, odzyskania samodzielności narodu i ugruntowania powszechnej wolności” – podkreślił prezydent.

Przypomniał, że uroczystości upamiętniające na krakowskim Rynku oraz w całym kraju wpisują się w obchody proklamowanego przez Sejm roku Tadeusza Kościuszki. Obchody objęło patronatem UNESCO oraz prezydent Duda.

Podczas uroczystości Akt Powstania i Rotę Przysięgi odczytali krakowscy aktorzy Tomasz Schimscheiner i Krzysztof Jędrysek. Następnie delegacje złożyły kwiaty na płycie upamiętniającej przysięgę naczelnika. Wydarzenie zakończyło odegranie przez orkiestrę wojskową poloneza, którego autorstwo jest przypisywane Kościuszce. Przed Sukiennicami zacumował specjalny okolicznościowy balon na rozgrzane powietrze, ozdobiony ręcznie malowaną podobizną Tadeusza Kościuszki.

W programie krakowskich obchodów Roku Kościuszki znalazły się inscenizacje historyczne, wystawy, konkursy, a także międzynarodowa konferencja naukowa.

Tradycyjnie, jak co roku w rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej, zorganizowany został przez Politechnikę Krakowską uliczny bieg sztafetowy prowadzący szlakiem krakowskich pomników pamięci bohatera.

Politechnika Krakowska, której patronem jest naczelnik insurekcji, przygotowała konferencję naukową pod hasłem „Tadeusz Kościuszko. Historia, współczesność, przyszłość. Relacje i zależności”.

W sobotę na Rynku Głównym odbędzie się inscenizacja przysięgi Tadeusza Kościuszki z udziałem około 50 aktorów i statystów. Barwny pokaz potrwa od południa przez kilka godzin, a jego efektem będzie film, nakręcony przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Inscenizacja jest inspirowana malowidłem Wojciecha Kossaka przedstawiającym to wydarzenie historyczne.

Tadeusz Kościuszko (1746-1817) był dowódcą i politykiem, Najwyższym Naczelnikiem Insurekcji 1794 r. oraz bohaterem walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Zmarł w Szwajcarii. W 1818 r. trumna z jego zabalsamowanym ciałem została sprowadzona do kraju i złożona w krypcie na Wawelu.

PAP/RIRM

drukuj