fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Kraków: odsłonięto pomnik gen. Ryszarda Kuklińskiego

W centrum Krakowa został odsłonięty pomnik generała Ryszarda Kuklińskiego. W trakcie wieczornej uroczystości przemawiał m.in. konsul generalny USA w Krakowie.

Monument stanął na pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego przed dawnym budynkiem Dworca Głównego.

Dr Jerzy Bukowski, były reprezentant prasowy Ryszarda Kuklińskiego w kraju, zwraca uwagę, że pomnik ma charakter symboliczny.

– Pokazujący istotę jego (gen. Kuklińskiego – red.) misji, w postaci łuku symbolizującego szablę oficerską i połączenie Wschodu z Zachodem – którego dokonał, rzucając wyzwanie sowieckiemu imperium zła – oraz walące się płyty symbolizujące upadający Mur Berliński. Na tych płytach są napisy w języku polskim i angielskim – to bardzo ważne, bo tamtędy chodzi wielu cudzoziemców – pokazujące na czym polegało bohaterstwo człowieka, o którym były szef CIA William Casey powiedział, że „nikt w ciągu ostatnich 40 lat nie zaszkodził tak komunizmowi, jak ten Polak” – mówi dr Jerzy Bukowski.

Inicjatorem budowy pomnika było Stowarzyszenie im. płk. Ryszarda Kuklińskiego. Koszt budowy to 1,5 mln zł.

Ryszard Kukliński był pułkownikiem Ludowego Wojska Polskiego. W latach 70. z własnej inicjatywy podjął współpracę z amerykańską Centralną Agencją Wywiadowczą.

Pod pseudonimem Jack Strong dostarczał Amerykanom informacje o strategicznych planach Związku Sowieckiego i Układu Warszawskiego. Zmarł w 2004 roku w USA.

RIRM

drukuj