fot. PAP/Radek Pietruszka

Krajowy Plan Odbudowy trafi w tym tygodniu do konsultacji krajowych

Jeszcze w tym tygodniu Krajowy Plan Odbudowy trafi do konsultacji krajowych. Piotr Müller, rzecznik rządu, poinformował, że po trzydziestodniowych konsultacjach finalny dokument zostanie przesłany do Brukseli.

W grudniu ubiegłego roku przywódcy państw UE porozumieli się ws. wieloletniego budżetu oraz funduszu odbudowy po pandemii. Potrzebne są decyzje parlamentów narodowych, aby możliwe było uruchomienie tych pieniędzy. W poprzednim tygodniu rząd zajmował się projektem ustawy o ratyfikacji unijnego funduszu odbudowy, ale go nie przyjął. To sporny temat w rządzie ze względu na sprzeciw Solidarnej Polski. Jeżeli Polska chce sięgnąć po dodatkową pulę unijnych pieniędzy, musi wypracować Krajowy Plan Odbudowy. Każde państwo członkowskie musi taki plan przesłać do Brukseli.

– W czwartek lub w piątek zostanie wysłany program do konsultacji, ponieważ musi być jeszcze konsultowany na poziomie krajowym. Nasi oponenci polityczni podkreślają, że rzekomo tego programu nie ma. Właśnie to jest element konsultacji. Obecnie przez ponad 30 dni będą miały miejsce konsultacje krajowe, na których będą zbierane uwagi dotyczące programu. Na tej podstawie finalny projekt zostanie wysłany do Brukseli – oznajmił Piotr Müller na antenie Polsat News.

Krajowy Plan Odbudowy ma być jednym z elementów szerokiego rządowego programu odbicia gospodarczego po pandemii COVID-19.

TV Trwam News

drukuj