fot. PAP/Leszek Szymański

Krajowa Rada Sądownictwa wnioskuje do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją regulaminu sądów powszechnych

Krajowa Rada Sądownictwa skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją RP przepisów rozporządzenia ministra sprawiedliwości, które zmienia Regulamin urzędowania sądów powszechnych. Złożyła też wniosek o zabezpieczenie.

Krajowa Rada Sądownictwa opublikowała w środę na stronie internetowej wniosek, który złożyła do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją RP rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 6 lutego 2024 r. zmieniającego Regulamin urzędowania sądów powszechnych wraz z wnioskiem o zabezpieczenie.

KRS wskazuje we wniosku szereg przepisów rozporządzenia naruszających Konstytucję RP, w tym naruszenie zasady niezawisłości sędziów.

„Konieczność wystąpienia z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego wynikła z faktu, iż zaskarżone przepisy rozporządzenia zmieniającego wprowadzają nową, nieznaną ustawie regulację przesłanki wyłączenia sędziego z mocy prawa (iudex inhabilis), a tym bezpośrednio wpływają na ukształtowanie sądu orzekającego w sprawie” – wskazuje uchwała KRS podpisana przez Dagmarę Pawełczyk-Woicką, przewodniczącą KRS.

KRS przypomina w uchwale, że 9 stycznia br. uznała projekt rozporządzenia za sprzeczny z podstawowymi zasadami polskiego porządku prawnego dotyczącymi zasad kształtowania ustroju sądów i postępowania przed sądami.

„Rozporządzenie ministra weszło jednak w życie, a jego ostateczna treść różni się od tej przedstawionej KRS do zaopiniowania” – podkreślono w uchwale KRS.

W czwartek weszło w życie rozporządzenie ministra sprawiedliwości, Adama Bodnara, zmieniające regulamin urzędowania sądów powszechnych. Chodzi w nim o to, aby wniosku o wyłączenia sędziego nie rozpoznawał sędzia powołany w tym samym trybie.

„Sprawy w przedmiocie rozpoznania wniosku o wyłączenie sędziego w sytuacji, gdy wśród podstaw tego wniosku znajduje się okoliczność dotycząca powołania sędziego, nie są przydzielane sędziom, którzy objęli stanowisko w wyniku wniosku o powołanie sędziego, przedstawionego Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej przez Krajową Radę Sądownictwa, ukształtowaną z zastosowaniem art. 9a ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (…). Sędziowie ci nie są uwzględniani w przydzielaniu spraw, o których mowa w zdaniu poprzedzającym, przez SLPS (System Losowego Przydziału Spraw – PAP)” – głosi zmiana regulaminu.

Zmiana regulaminu nie dotyczy asesorów sądowych oraz sędziów, którzy zrzekli się urzędu sędziego, a następnie powrócili na ten urząd sędziego i poprzednio zajmowane stanowisko, jeżeli poprzednio zajmowane stanowisko objęli w inny sposób niż w wyniku wniosku o powołanie sędziego, przedstawionego Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej przez Krajową Radę Sądownictwa, ukształtowaną z zastosowaniem art. 9a ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl