KP SP proponuje pakiet dla polskiego górnictwa

Klub Parlamentarny Sprawiedliwej Polski proponuje pakiet dla polskiego górnictwa. Jednym z elementów pakietu jest połączenie zakładów wytwarzających energię z kopalniami.

Węgiel będzie pewny, bezpieczny i tani dla elektrowni, a tym samym dla użytkowników – tłumaczył na konferencji prasowej poseł Andrzej Romanek. Wskazał on także na inne propozycje, wśród których jest utworzenie spółki publicznej, pośredniczącej w sprzedaży węgla.

– Łańcuszek pośredników powoduje, że cena węgla jest niestety wysoka. Zarabiają pośrednicy, a traci polski klient. Chcemy, żeby to, co powiedział premier Donald Tusk, co obiecał: walkę z korupcją w polskim górnictwie.  Korupcja powoduje gigantyczne straty, ale też niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia Polskich górników. Kolejna rzecz, którą proponujemy to wysokie cła, albo embargo na rosyjski węgiel. Dlaczego? Bo kupując rosyjski węgiel – a przypomnę: w ubiegłym roku nabyliśmy 11 milionów ton węgla w ogóle – wspieramy rosyjski imperializm. Najwyższy czas, żeby z troską, odwagą zająć się polskim górnictwem. Koniec pustosłowia! – wzywał poseł Solidarnej Polski.

Wczoraj premier Ewa Kopacz obiecała przyspieszenie prac nad „ustawami węglowymi”. To jej odpowiedź na apel górniczych związków o pomoc dla branży.

Górnicy protestowali wczoraj na przejściu granicznym Braniewo-Mamonowo. Domagają się zakazu importu taniego węgla z Rosji.

Od wczoraj pod ziemią w kopalni Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu nadal protestuje 160 górników. Obawiają się oni skutków likwidacji zakładu. To jedna z najbardziej rozpaczliwych akcji protestacyjnych – oceniła poseł Beata Kempa.

– Odpowiedzią na tę akcję musi być rozsądny pakiet, muszą być rozsądne działania, spokojne podejście i przede wszystkim podjęcie się tych działań przez polski rząd. Apelujemy do rządu, aby tą sprawą się zająć, ponieważ import węgla z Rosji to rzeczywiście olbrzymi skandal. Wieloletni brak inwestowania w polskie górnictwo spowodował, że koszt wydobycia tego węgla, jak dzisiaj się podnosi, jest bardzo wysoki. Pytam: co robiły władze przez wiele lat, żeby ten koszt wydobycia obniżyć, tak jak zrobili to Czesi? Czas pochylić się nad tym problemem; oby nie było za późno – zaznaczała poseł Beata Kempa.

Premier Ewa Kopacz rozmawiała dziś o sytuacji górników z Wojewodą Śląskim Piotrem Litwą. Rzecznik rządu Iwona Sulik poinformowała, że Kopacz zażądała od swoich współpracowników przedstawienia sposobów na poprawę sytuacji rodzin górniczych.  Podkreśliła przy tym, że premier nie zarządza przedsiębiorstwem.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl