fot. PAP/Andrzej Grygiel

Koronawirus rozprzestrzenia się w Domach Pomocy Społecznej

W Domach Pomocy Społecznej zakażonych koronawirusem jest 311 osób na 80 tys. mieszkańców – poinformowała minister rodziny pracy i polityki społecznej. Marlena Maląg wskazała, że w kraju działają 824 Domy Pomocy Społecznej. 24 z nich są w kwarantannie. Liczba osób zakażonych stanowi 0,39 proc. wszystkich mieszkańców DPS-ów.

Podczas konferencji prasowej minister rodziny pracy i polityki społecznej podkreśliła, że rząd wspiera samorządy w opanowaniu sytuacji w DPS-ach.

Do tych placówek trafia pomoc finansowa i środki higieny. Minister Marlena Maląg wskazała, że dzięki tym działaniom sytuacja jest pod kontrolą.

– Musimy być gotowi i wprowadzać takie rozwiązania, które przygotowują na ten czas trudniejszy, kiedy będziemy mieli jeszcze większą falę zachorowań, aby jak najmniej zachorowań i jak najmniejsza śmiertelność była w Domach Pomocy Społecznej, tak jak to jest teraz w Polsce. Przykłady, którymi możemy posługiwać się, te przykłady zachodnie, nie są dla nas dobrymi przykładami. Wprowadzamy działania wyprzedzające, które przede wszystkim mają zahamować zachorowania – mówiła Marlena Maląg.

Z informacji resortu rodziny wynika, że w Polsce w Domach Opieki Społecznej na Covid-19 zmarło dotąd 16 osób, co stanowi 4,4, proc. wszystkich zgonów.

Przykładowo, we Francji zanotowano ponad 17 tys. zgonów na COVID-19, z czego blisko 8,5 tys. to osoby z domów opieki, co stanowi 49 proc. wszystkich zgonów.

 

RIRM

drukuj