Konkurs plastyczny Danka „Inka” Siedzikówna

Danuta Siedzikówna ps. „Inka” to niewątpliwie postać godna naśladowania. Doskonale wiedzą o tym uczniowie pomorskich szkół, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym o legendarnej sanitariuszce Armii Krajowej.

Zainteresowanie młodych historią Inki, jej antykomunistyczną działalnością niepodległościową, było duże. W Sali BHP w Gdańsku otworzono wystawę pokonkursową.

Żołnierze Niezłomni pokazali nam świadectwo miłości do Ojczyzny, odwagi, przywiązania do wiary i najważniejszych wartości, oraz wierność żołnierskiej przysiędze. Niejednokrotnie płacili za to najwyższą cenę, byli mordowani i rozstrzeliwani. W antykomunistycznej konspiracji niepodległościowej uczestniczyło ponad 200 tysięcy osób. Wśród nich była Danuta Siedzikówna „Inka”.

O tak ważnych postaciach nie należy zapominać. Dlatego poseł do Parlamentu Europejskiego Anna Fotyga oraz poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk zorganizowały konkurs plastyczny, w którym tematem przewodnim była właśnie postać Danuty Siedzikówny. Skierowały go do uczniów szkół województwa pomorskiego.

 – Otrzymaliśmy wspaniale wykonane prace, które pokazywały ogromną wrażliwość i wiedzę dzieci, ich wyobraźnię. Myślę, że Inka żyje w sercach i umysłach młodych Polaków. Ten konkurs wyraźnie to pokazał. Żyje – i sprawę Żołnierzy Wyklętych wygraliśmy – nie ukrywa swojego zadowolenia z przebiegu konkursu europoseł Anna Fotyga.

Druga ze współorganizatorek konkursu, poseł PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk, podkreślała, że wydarzenie jeszcze bardziej przyczyni się do rozpropagowania Inki jako wzoru dla współczesnej młodzieży.

Mam nadzieję, że konkurs również przyczyni się do zapoznania się z jej życiorysem, z jej postawą, że będzie to wzór do naśladowania, do kształtowania postaw obywatelskich. Że będzie to wskazanie nie tylko jak należy się zachowywać, ale co czuć w duszy, jak postępować, jak bezinteresownie walczyć o Ojczyznę – mówi poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

Uczestnicy konkursu mieli za zadanie ukazać życie i działalność niepodległościową sanitariuszki „Inki” w oddziale partyzanckim mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, a także jej bohaterską postawę podczas śledztwa i rozprawy sądowej.

Jeden z uczestników konkursu – Filip Trafalski, uczeń szkoły w Gdańsku Śródmieściu, swoją chęć wzięcia udziału w konkursie tłumaczy właśnie pragnieniem naśladowania bohaterskiej postawy dzielnej sanitariuszki AK.

Chciałem wziąć udział w tym konkursie, ponieważ Inka to jest taka postać z której musimy brać przykład, za to, co zrobiła, za to, że się poświęciła. Pomyślałem, że mój udział w tym konkursie jest obowiązkiem. To coś, co powinienem zrobić, żeby ją uczcić – zaznacza Filip.

Dlatego tak ważne jest, aby przekazywać młodemu pokoleniu informacje o tych osobach, które kształtowały naszą tożsamość narodową, dawały przykład bezinteresownemu poświęceniu i odwadze, a przede wszystkim, są chlubą naszego narodu.

Autorzy najlepszych rysunków, oprócz otrzymania atrakcyjnych nagród rzeczowych, w nagrodę wyjadą także na wycieczkę do Brukseli.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl