Koniec z kłamstwami w internecie. Resort cyfryzacji pracuje nad nowelą

Ministerstwo Cyfryzacji zamierza stać na straży wolności w internecie, dlatego przygotowuje nowelizację ustawy o usługach świadczonych drogą elektroniczną. Nowe regulacje dotyczą między innymi komentarzy internautów czy nieprawdziwych informacji w internecie, czyli tak zwanych fake newsów. Ministerstwo pracuje także nad zrównaniem praw użytkowników i serwisów, miedzy innymi Facebooka.

O konieczności prawnego uregulowania kwestii związanych ze swobodą wypowiedzi w internecie, jak podkreślała minister cyfryzacji Anna Streżyńska, mówi się od dawna. Dokładnie w listopadzie zeszłego roku szefowa resortu cyfryzacji spotkała się z przedstawicielami Facebooka. Powodem spotkania był temat blokowania kont ze względu na przekonania lub określone wypowiedzi, nie łamiące obowiązującego w Polsce prawa.

– Postanowiliśmy wtedy razem z Facebookiem, że doprowadzimy do rozwiązania tego problemu. Obu stronom było bardzo trudno poradzić sobie z zalewem rozmaitego rodzaju sporów, hejtów, jakiś akcji jednych grup przeciwko drugim i wcale niekoniecznie mam na myśli grupy polityczne – powiedziała Anna Streżyńska, minister cyfryzacji.

Dlatego celem nowelizacji ustawy o usługach świadczonych drogą elektroniczną jest wspólne wypracowanie optymalnego rozwiązania, w jak największym stopniu satysfakcjonującego dla wszystkich uczestników z zachowaniem podstawowych wolności.

– Moim zdaniem my strasznie marnujemy czas na ten hejt, na tę atmosferę bezwzględnego zwalczania się, która w tej chwili przetacza się przez media. Dyskusja, odmienność zdań – to jest twórcze, natomiast w momencie kiedy dochodzi do wyzwisk, do oskarżeń, do anonimowych pomówień, to już twórcze nie jest – stwierdziła minister cyfryzacji.

 Nowe regulacje mają dotyczyć nie tylko Facebooka, ale także komentarzy internautów czy nieprawdziwych informacji w internecie, czyli tak zwanych fake newsów. Jak mówiła minister cyfryzacji, planowane rozwiązania nie mają na celu ograniczania niczyjej wolności w internecie, a wręcz przeciwnie.

– Chcemy zagwarantować swobodę wypowiedzi przy gwarancji poszanowania praw, czyli wykonywania istniejącego, obowiązującego prawa, które zakazuje pomówień, które zakazuje zniesławienia również w sieci, nie tylko w życiu realnym – dodała Anna Streżyńska.

Obecnie, jak wskazała minister cyfryzacji Anna Streżyńska, resort jest w toku dyskusji nad prawnym uregulowaniem spraw, z którymi zgłaszają się nie tylko obywatele, poszczególne osoby, ale też przedsiębiorcy, którzy prowadzą biznesy internetowe i również organizacje pozarządowe.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl