Min. Streżyńska: w tym roku rejestracja noworodka możliwa przez internet

W tym roku resort cyfryzacji umożliwi rejestrację noworodków przez internet, bez konieczności wizyty w urzędzie stanu cywilnego – poinformowała dziś minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Taka rejestracja będzie możliwa jeszcze w szpitalu.

Anna Streżyńska pytana w Radiu Zet o kolejne plany i zadania resortu cyfryzacji powiedziała, że będzie on pracował przede wszystkim nad usługami cyfrowymi – podstawowymi, „z których korzystamy na co dzień, które są związane z naszym życiem rodzinnym, mieszkaniem, pracą”.

Szefowa resortu zapowiedziała, że w tym roku pojawi się jeszcze kilka nowych usług internetowych.

To, co w najbliższym czasie chcemy zaoferować, to możliwość rejestracji nowonarodzonego dziecka bez konieczności wyprawy do urzędu stanu cywilnego” – poinformowała Anna Streżyńska i wyjaśniła, że taka rejestracja będzie możliwa w szpitalu, a wiarygodność danych, które zostaną złożone we wniosku rejestracyjnym, potwierdzi lekarz.

Przez internet będzie można również zapisać dziecko do szkoły, złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy czy wniosek o odpis aktu stanu cywilnego.

Minister zapowiedziała też, że poprawiony będzie wniosek w ramach programu Rodzina 500 plus. Jak tłumaczyła, będzie „mniej rzeczy do wpisywania, więcej samo zaciągających się (danych – PAP) z istniejących rejestrów państwowych”.

Anna Streżyńska podkreśliła, że rewolucja cyfrowa nachodzi wielkimi krokami i mamy z nią do czynienia wszędzie. Dodała, że w Polsce zaczęła się ona stosunkowo późno, jednak wczoraj był „jej pierwszy przebłysk”, kiedy ponad 1,2 mln ludzi zalogowało się na obywatel.gov.pl, żeby skorzystać z możliwość sprawdzenia punktów karnych.

Elementem tej rewolucji, niedocenionym jeszcze, będą dokumenty przez telefon. (…) Już dzisiaj możemy płacić telefonem, więc czemu byśmy nie mieli również tym telefonem posługiwać się dla (potwierdzenia – PAP) tożsamości” – dodała szefowa resortu.

Anna Streżyńska podkreśliła, że Ministerstwo Cyfryzacji nie będzie „kreowało żadnego przymusu” – jeżeli ktoś będzie chciał posługiwać się dowodem osobistym w formie „plastikowej”, będzie miał taką możliwość.

Rolą administracji jest zapewnienie obsługi każdego obywatela, również takiego, który ma fantazję mieć dowód plastikowy do końca swoich dni” – powiedziała polityk.

Anna Streżyńska zapowiedziała, że w ministerstwie powstanie urząd ds. tożsamości, którego zadaniem będzie pilnowanie wiarygodności tożsamości cyfrowej.

Profil Zaufany (eG0) można założyć, rejestrując się na stronie pz.gov.pl, a następnie odwiedzając Punkt Potwierdzający z ważnym dokumentem tożsamości lub „z wykorzystaniem zewnętrznego dostawcy tożsamości”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl