KUL: konferencja poświęcona pamięci prof. Zyty Gilowskiej

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim od wczoraj odbywa się trzydniowa konferencja zatytułowana „Finanse publiczne a rozwój gospodarki – in memoriam profesor Zyta Gilowska”.

Zmarła w kwietniu 2016 r. profesor była m.in. wicepremierem i ministrem finansów w rządach Kazimierza Marcinkiewicza oraz Jarosława Kaczyńskiego.

„Polityka Zyty Gilowskiej przyczyniła się do tego, że polska gospodarka nabrała rozpędu i w mniejszym stopniu dotknęły ją skutki światowego kryzysu” – podkreślał obecny na konferencji prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Szef PiS wskazał na ogromne zasługi profesor Gilowskiej jako ministra finansów. Szczególnie dobre, jeśli chodzi o polską gospodarkę, były lata 2006-2007.

Pierwszy rok po wejściu do Unii Europejskiej polska gospodarka nie rozwijała się szczególnie szybko, ale lata 2006-2007, to były jedne z najlepszych. (…) Ten rozwój przeciętnie sięgał prawie 7 proc. w ciągu tych dwóch lat i wszystkie właściwie wskaźniki ekonomiczne były dobre albo bardzo dobre – przypomniał Jarosław Kaczyński

Prezes PiS powiedział, że światowy kryzys gospodarczy, który zaczął się w 2008 r. w Stanach Zjednoczonych, dotarł do Polski w 2009 r. w sposób bardzo osłabiony.

W Polsce tylko w jednym roku dochód narodowy spadł, ale PKB już nie i to było ogromnym sukcesem. Impuls gospodarczy, który został stworzony przez obniżenie podatków, był tutaj czynnikiem bardzo znaczącym – akcentował prezes PiS.

Jarosław Kaczyński podkreślił, że prof. Zyta Gilowska miała przekonania liberalne, ale była wrażliwa społecznie. Jak mówił – choroba spowodowała, że jej naprawdę ogromne możliwości polityczne nie zostały wykorzystane.

Prof. Zyta Gilowska zmarła 5 kwietnia 2016 r. w wieku 66 lat. Przez ponad 30 lat była wykładowcą KUL.

Tv Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl