Kryteria naboru do Mieszkania plus ustali KZN dla każdej inwestycji odrębnie

Kryteria naboru najmu o czynszu normowanym w ramach działań pierwszego filaru programu Mieszkanie plus (M+) będzie ustalał Krajowy Zasób Nieruchomości – powiedział PAP wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.

„Trudno nam, Ministerstwu, powiedzieć, czy na danym terenie będzie więcej rodzin z dziećmi, czy seniorów, dlatego określenie kryteriów pozostawiamy KZN, który będzie organizował przetargi dla konkretnej nieruchomości” – mówił Tomasz Żuchowski.

Na podstawie lokalizacji nieruchomości, jej walorów oraz potrzeb gminy, zostanie stworzony profil nabywcy. Dzięki niemu KZN będzie tworzył kryteria naboru w programie – wyjaśnił wiceminister.

Podkreślił, że „każdy operator będzie realizował własną inwestycję dla kryteriów określonych przez KZN i znanych operatorowi już od chwili ogłoszenia przetargu”.

„>>Zasady gry<< będą ustalane dla konkretnej działki pod miejscowe realia” – powiedział Tomasz Żuchowski.

„Ludzie będą mogli zgłaszać się do programu w ramach wielu lokalizacji i sami wybiorą, w której dzielnicy w mieście będą mieszkać” – dodał.

Jako przykład podał szkoły, do których zapisuje się dzieci.

„Ludzie będą wybierać swoje bardziej lub mniej priorytetowe lokalizacje. Jeżeli dostaną się do programu, będą musieli albo zrezygnować z pozostałych wyborów, albo pozostać na liście oczekujących na inny lokal. Jeżeli zakwalifikują się we wszystkich lokalizacjach, wybiorą – ich zdaniem – najlepszą. Nie chcemy tworzyć systemu przydzielania mieszkań” – dodał.

Program Mieszkanie plus (M+) składa się z części komercyjnej, realizowanej przez BGK Nieruchomości, i części regulowanej ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN), którą na początku sierpnia podpisał prezydent Andrzej Duda.

Ustawa o KZN wchodzi w życie 11 września. Powstanie tzw. bank ziemi, który będzie gospodarował nieruchomościami Skarbu Państwa. Grunty będą przeznaczone pod budowę mieszkań o atrakcyjnym czynszu (jego wysokość będzie określana rozporządzeniem), w formule najmu lub najmu z opcją dojścia do własności. KZN będzie również realizował zadania związane z ochroną praw najemców.

 PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl