„Kongres 590” w Jasionce

W podrzeszowskiej Jasionce odbywa się „Kongres 590”. Jego nazwa 590 nawiązuje do prefiksu, który stosowany jest w kodach kreskowych do oznaczania polskich produktów. Spotkanie odbywa się już po raz trzeci.

Otwierając Kongres, prezydent Andrzej Duda zachęcał przedsiębiorców do wykorzystywania dobrej koniunktury poprzez działania inwestycyjne.

– Chcę państwa zachęcić, żebyście z tej koniunktury korzystali, także poprzez działania inwestycyjne, żebyście sięgnęli do zasobów, które macie zgromadzone i podjęli działania inwestycyjne, po to, żeby polskie państwo się rozwijało – mówił Andrzej Duda.

Bez tych działań nie uda się też podnieść poziomu życia Polaków. Sama pomoc państwa nie wystarczy – przekonywał prezydent.

– Wasze firmy będą coraz lepiej funkcjonowały, będą coraz zasobniejsze, będą coraz większe, będą realizowały ekspansje zagraniczna, będą zatrudniały więcej ludzi, będą w stanie wypłacać wyższe wynagrodzenia – to właśnie będzie oznaczało wzrost przeciętnego poziomu życia w Polsce – dodał.

O tym, że sytuacja gospodarcza w Polsce jest dobra najlepiej świadczy zrównoważony i stabilny 5-procentowy wzrost PKB – mówił prezes NBP Adam Glapiński.

– Polska od pewnego czasu pędzi jak lokomotywa, […]budząc zdumienie świata i analityków, także polskich. Końca tego szybkiego rozwoju nie widać – podkreślił Adam Glapiński.

Wciąż jest jednak wiele zaniedbań, które utrudniają rozwój gospodarczy Problemem jest między innymi słaby system sądownictwa.

– Przewlekłość procesów gospodarczych. Tutaj jest dużo do zrobienia – wskazał Adam Glapiński.

Z dużą determinacją nad reformą sądownictwa pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Dzięki zmianom w prawie udało się już znacząco ukrócić wyłudzenia podatku VAT, zwiększając równocześnie wypływ do budżetu – mówił wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

– Nie spoczywamy na laurach. Cały czas wprowadzamy nowe środki, bo musimy być krok przed przestępcą – wskazał Marcin Warchoł.

Nowoczesnej gospodarki nie będzie też bez nowoczesnej edukacji, dlatego chcemy, by szkoły branżowe ściśle współpracowały z przedsiębiorcami – mówiła Anna Zalewska, minister edukacji narodowej.

– Postaraliśmy się wszystko, co hamuje rozwój szkolnictwa branżowego i technicznego, wyeliminować. Po to, żeby szkoła mogła się szybko dostosowywać i szybko zmieniać – podkreśliła Anna Zalewska.

Polski rząd chce wspierać przedsiębiorców, by mogli stać się częścią rewolucji cyfrowej. Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad rozwojem sztucznej inteligencji, przechowywaniem danych w chmurze oraz siecią szybkiego Internetu 5G – mówił minister Marek Zagórski.

– Przed nami duży skok, który mam nadzieje, że polscy przedsiębiorcy i polska gospodarka wykorzystają w pełni. Dużo lepiej niż teraz – zaznaczył Marek Zagórski.

Na finansowe i merytoryczne wsparcie mogą liczyć też startupy. Dziś minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz poinformowała o rozpoczęciu projektu platformy startowe. Otrzymają one ponad 100 milionów złotych na wspieranie projektów w Polsce Wschodniej.

– To jest coś, co nazwałabym dzisiaj taka szkołą przedsiębiorczości w wersji 4.0. Szkołą, do której przychodzą ludzie, którzy jeszcze nie mają założonej firmy, ale mają atrakcyjny, technologiczny pomysł, który mogą dopracować we współpracy z ekspertami, którzy znają dany rynek i daną branżę – wyjaśniła Jadwiga Emilewicz.

W dwudniowym kongresie uczestniczy ponad pięć tysięcy osób. Obecni są przedstawiciele władz, spółek Skarbu Państwa oraz małego i dużego polskiego biznesu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl