fot. https://twitter.com/MAPGOVPL

Kongres 590 „Nowe Możliwości”

Zainaugurowany we wtorek po raz szósty Kongres 590 to świadectwo siły polskiej gospodarki, która po okresie recesji związanej z pandemią weszła w okres dynamicznego odbicia – mówił podczas ceremonii otwarcia Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych.

Pod hasłem „Nowe Możliwości” rozpoczęła się we wtorek 6. edycja Kongresu 590. To kluczowe wydarzenie gospodarcze w kraju, będące miejscem spotkań, dyskusji, wymiany poglądów, zawierania biznesowych porozumień, ale przede wszystkim – jak wskazał Jacek Sasin – świadectwem siły polskiej gospodarki. Siły, która uwidoczniła się w sposób szczególny podczas pandemii COVID-19.

– Jeśli porównamy się z innymi krajami, z innymi gospodarkami Europy to widać, że skala recesji w Polsce była stosunkowo niska. Odbicie, które odnotowujemy, jest bardzo mocne – mówił wicepremier.

To – jak podkreślił szef MAP – spowodowane jest m.in.: inwestycjami i tym, że spółki nie zwalniały ludzi, nie wygaszając tym samym swojej produkcji. Minister aktywów państwowych wskazał na prognozowany wzrost gospodarczy w naszym kraju, który oscyluje w okolicach 5 procent. Jego wynik – jak się okazuje – może być jednak jeszcze wyższy.

– Jeśli popatrzeć na agencje ratingowe – one rzadko się mylą – to one pokazują jeszcze bardziej optymistyczne prognozy, mówiące o ponad 5, a nawet 5,7 proc. wzrostu gospodarczego, który ma być dziełem polskiej gospodarki w tym roku – wskazał Jacek Sasin.

Wicepremier ocenił, że takie prognozy nie są przypadkiem, bo przed kryzysem spowodowanym pandemią COVID-19, polska gospodarka była w europejskiej czołówce pod względem wzrostu gospodarczego.

Kongres 590 zakończy się w środę.

TV Trwam News

drukuj