fot. TV Trwam News

Konferencja „Problemy i wyzwania współczesnej onkologii”. Wydarzenie gości wielu wybitnych ekspertów z Polski i zagranicy

Dokładnie dziś oraz w sobotę w Lublinie odbywasię konferencja „Problemy i wyzwania współczesnej onkologii”. O samej konferencji, jak i zagadnieniach związanych z jej tematem, mówiła w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja organizator wydarzenia, prof. n. med. Elżbieta Starosławska, onkolog, dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie. Zwracała uwagę m.in. na innowacyjne metody diagnostyki i leczenia nowotworów.

W dniach 17 i 18 listopada Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie, w związku z 70. rocznicą działania placówki, organizuje w Lubelskim Centrum Konferencyjnym międzynarodową konferencję naukową „Problemy i wyzwania współczesnej onkologii”. Weźmie w niej udział wielu cenionych naukowców. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Maryja i TV Trwam.

Prof. n. med. Elżbieta Starosławska opowiadała, że początki Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli były skromne.

– Na samym początku, w latach pięćdziesiątych, było tak, że pacjenci musieli nie raz spać na Krakowskim Przedmieściu na trawie, na zielonych skwerach, ponieważ nie było miejsca – zwróciła uwagę dyrektor Centrum.

Szpital był rozbudowany i modernizowany przez następne lata. Obecnie jest to potężna placówka medyczna z wieloma oddziałami odpowiadającymi za diagnostykę i kompleksowe leczenie nowotworów. Na jej personel składa się wielu specjalistów pełnych pasji i zaangażowania w pomoc chorym. Lekarze pracujący w Centrum są też dobrze zorientowani w dziedzinie nowatorskich technologii i sposobów terapii. Tematy te będą poruszane podczas zbliżającej się konferencji.

– Na konferencji będą bardzo zacni, mądrzy ludzie z Polski: prof. Rutkowski, prof. Lisik i prof. Jurczyszyn. Prof. Rutkowski zajmuje się mięsakami tkanki miękkiej, ale przede wszystkim czerniakami; jest świetnym chirurgiem. Jest zastępcą dyrektora Instytutu Onkologii w Warszawie. Natomiast prof. Lisik jest prorektorem Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, ale też fantastycznym przeszczepowcem – przeszczepia wątroby, jednoczasowo u młodego chłopca przeszczepił wątrobę i trzustkę – wskazywała rozmówczyni Radia Maryja.

W konferencji udział wezmą też specjaliści z MD Anderson Cancer Center w Houston (Teksas, USA). Amerykańscy lekarze są pionierami wielu nowych metod terapii.

– Co się może zrodzić ze współpracy z takimi mądrymi i nowoczesnymi profesorami? Przede wszystkim dostęp do możliwości badań klinicznych. Oczywiście są zachowane wszystkie procedury międzynarodowe, które towarzyszą tymże badaniom klinicznym. Wtedy możemy już stosować innowacyjne terapie – zwróciła uwagę onkolog.

Wśród innowacyjnych metod leczenia znajdują się m.in. te, które opierają się na wykorzystaniu cząsteczek organotropowych, czyli cząsteczek przeciwrakowych dedykowanych dla poszczególnych organów wewnętrznych. Jest to szansa na wyleczenie nowotworów, które z racji na ulokowanie w organizmie trudniej zneutralizować np. za pomocą chemioterapii. Tak jest m.in. z nowotworami mózgu.

Równie ważna co terapia (o ile nie ważniejsza) jest profilaktyka. Także w tej materii Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie nie próżnuje. W ostatnim czasie placówka wygrała państwowy konkurs, zgłaszając projekt dotyczący właśnie profilaktyki i diagnostyki nowotworów dla dzieci, młodzieży i dorosłych, dzięki czemu na ten cel otrzymała 300 mln zł z Funduszu Medycznego.

– Będziemy mogli udoskonalić cały aparat diagnostyczny (…). Poza świadomością musi być udoskonalona diagnostyka – podkreśliła prof. Elżbieta Starosławska.

Jednocześnie specjalistka przestrzegła przed modnymi w ostatnim czasie „cudownymi” metodami diagnostycznymi, które za pomocą badania krwi mają być w stanie wykrywać wszelkie możliwe nowotwory. Często mają one niewiele wspólnego z medycyną i stanowią praktyki o charakterze czysto komercyjnym.

– Może kiedyś takie badanie będzie uznane za uzupełniające – na pewno nie jedyne i na pewno nie decydujące – zwróciła uwagę onkolog.

Postęp medycyny cały czas trwa. W dziedzinie onkologii powstają innowacyjne metody terapii, które pozwalają wyleczyć przypadki, jakie jeszcze niedawno uznawano za beznadziejne.

Całość rozmowy z prof. n. med. Elżbietą Starosławską jest dostępna [tutaj].

PROGRAM

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl