Komisje rekomendują Senatowi odrzucenie prezydenckiego wniosku ws. referendum

Sześć senackich komisji rekomenduje wyższej izbie parlamentu odrzucenie wniosku prezydenta ws. zarządzenia ogólnopolskiego referendum 25 października.

W głosowaniu wzięło udział 45 senatorów – 24 było za tym, aby nie poprzeć wniosku prezydenta, natomiast 21 opowiedziało się za wnioskiem; nikt nie wstrzymał się od głosu.

Plebiscyt miałby dotyczyć kwestii wieku emerytalnego, przyszłości Lasów Państwowych i obowiązku szkolnego 6-latków.

Małgorzata Sadurska, szefowa prezydenckiej kancelarii, w Senacie zwróciła uwagę, że pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w tych trzech sprawach podpisało się 6 mln. osób.

– Zwracam się w imieniu prezydenta RP o wyrażenie zgody na przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego. Kryterium zastosowane przy wyborze pytań referendalnych, referendum planowanego na 25 października 2015 roku, jest kryterium najprostszym ze wszystkich możliwych. Jest to kryterium woli obywateli i tej woli zmaterializowanej, woli widocznej, woli określonej konkretnymi podpisami złożonymi pod konkretnymi inicjatywami – mówiła polityk.

Tomasz Elbanowski, pełnomocnik wniosku dot. referendum ws. edukacji najmłodszych dzieci, przypomniał batalię jaka toczy się w tej sprawie od kilku lat.

– Temat 6-ciolatków, temat edukacji, reformy, która jest nieakceptowana społecznie. Przez 8 lat wydeptywaliśmy drogę do Sejmu, do MEN-u, do premiera, składaliśmy kolejne wnioski – bo to były trzy wnioski, które trafiły do parlamentu. Każdy z nich został odrzucony. Teraz ten wniosek o referendum został odrzucony decyzją sześciu posłów, którzy gdyby zadecydowali inaczej, referendum by się odbyło – zaznaczył Elbanowski.

„Wiemy, że teraz jest taka sama sytuacja” – zwrócił się też do senatorów inicjator akcji „Ratuj Maluchy”

– W państwa rękach jest ta decyzja. wiemy również, że kilka osób zadecyduje, czy to referendum się odbędzie czy nie. Patrzymy na to, jak państwo zadecydują i będziemy na pewno o tym pamiętać – podkreślił Tomasz Elbanowski.

Senator Wojciech Skurkiewicz podkreślił, że Senat nie może pozwolić na wyrzucenie prezydenckiego wniosku do kosza.

– Senat nie może pozostawać głuchy na głos społeczny. Te 6 mln podpisów, które zostały zebrane pod tymi trzema inicjatywami przez obywateli – nie możemy pozwolić na to, żeby definitywnie trafiły do kosza, tak, jak to miało miejsce w Sejmie – powiedział senator.

Politycy Platformy Obywatelskiej od początku wyrażali negatywny stosunek do propozycji prezydenta Andrzeja Dudy. Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz zwracał uwagę na potrzebę dodatkowego uzasadnienia wniosku i wyjaśnienia sprawy łączenia głosowania w wyborach i referendum. Z ust innych polityków koalicji rządowej padał zarzut dot. wpisywania się propozycji prezydenta w kampanię wyborczą Prawa i Sprawiedliwości.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl