fot. PAP/Tomasz Gzell

Komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT przesłuchuje A. Czumę

Przed sejmową komisją śledczą ds. wyłudzeń VAT trwa przesłuchanie Andrzeja Czumy. To kolejny były minister sprawiedliwości, który został wezwany przez śledczych.

Andrzej Czuma funkcję ministra sprawiedliwości oraz prokuratora generalnego pełnił w 2009 roku. Politycznie jest związany z Platformą Obywatelską.

Posłowie z komisji śledczej pytają o działania prawne podjęte przez resort sprawiedliwości w kontekście ograniczenia wyłudzeń VAT. Rok 2009 był czasem, gdy wiedza o tym zjawisku była już dostępna. Istniały oficjalne dane i raporty – wskazuje poseł Kazimierz Smoliński, wiceszef sejmowej komisji śledczej.

– Przesłuchujemy wszystkich ministrów sprawiedliwości, którzy byli prokuratorami generalnymi. Jako prokuratorzy generalni mieli nadzór nad prokuraturą, która powinna ścigać generalnie przestępców, a nas interesuje głównie kwestia nieprawidłowości, wyłudzeń w podatku VAT i akcyzie. Takie sytuacje miały miejsce już w 2008, a szczególnie w 2009 roku, kiedy pan minister Czuma był prokuratorem generalnym. Wpływały już oficjalne informacje, że jest problem z podatkiem VAT – podkreśla Kazimierz Smoliński.

W ubiegłym tygodniu przed komisją stanął Zbigniew Ćwiąkalski, minister sprawiedliwości w latach 2007-2009. Śledczy chcą skonfrontować zeznania dzisiejszego świadka z tym, co mówił Ćwiąkalski.

Szacuje się, że w latach 2007-2015 strata Skarbu Państwa z tytułu wyłudzeń VAT wyniosła ponad 250 mld zł.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj