fot. twitter.com

CBA zatrzymało kolejną osobę z grupy, która miała wyłudzać VAT przy obrocie paliwami

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało kolejną osobę z grupy przestępczej, która miała wyłudzać VAT przy obrocie paliwami. Grupa miała narazić Skarb Państwa na ok. 63 mln złotych uszczupleń tego podatku.

Funkcjonariusze łódzkiej delegatury CBA zatrzymali tę osobę na terenie woj. lubelskiego. To pomocnik przy organizowaniu przestępstwa – osoba, która wyszukiwała ludzi, którzy formalnie zarządzały spółkami – „słupami” – poinformował PAP wydział komunikacji społecznej Biura.

CBA zatrzymało go w ramach postępowania dotyczącego tzw. „mafii paliwowej”, która działała w Polsce w latach 2013-2018. W związku z tą sprawą CBA zatrzymało w sierpniu cztery osoby mające należeć do tej samej grupy przestępczej.

Ze śledztwa wynika, że grupa miała zorganizować szereg firm, które dokumentując rzekomy obrót paliwami płynnymi, przyjmowały na swoje rachunki, a następnie przekazywały dalej pieniądze pochodzące z tego procederu. Przy tym obrocie wyłudzono podatek VAT w kwocie ponad 63 mln złotych – oceniają śledczy.

„Zatrzymany przez CBA mężczyzna w nadzorującej śledztwo Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku usłyszał zarzuty pomocnictwa w przestępstwie narażenia na uszczuplenie i uszczuplenia należności Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzonego podatku VAT” – podał wydział.

PAP

drukuj