fot. pixabay.com

Deszczowo w całej Polsce

Jak informuje IMGW, północna połowa Europy prawie w całości będzie nadal znajdować się w zasięgu rozległego układu niżowego z ośrodkami położonymi nad Atlantykiem, u południowego wybrzeża Islandii, nad Nową Ziemią oraz nad Zatoką Ryską.

Nad północną częścią Półwyspu Skandynawskiego oraz nad Morzem Norweskim rozbuduje się słaby wyż. Południowa połowa Europy znajdować się będzie w obszarze podwyższonego ciśnienia, jedynie od Niziny Wschodnioeuropejskiej po Półwysep Azji Mniejszej rozciągać się będzie obszar obniżonego ciśnienia z płytkimi niżami i układem frontów atmosferycznych. Polska znajdować się będzie w obszarze podwyższonego ciśnienia, pogodę kształtować będzie zbliżający się od zachodu ciepły front atmosferyczny. Napływać będzie masa powietrza polarnego morskiego, za frontem cieplejsza.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1004 hPa i będzie nieznacznie się wahać.

W piątek w kraju zachmurzenie duże, miejscami większe przejaśnienia. Stopniowo przemieszczająca się z zachodu na wschód kraju strefa opadów deszczu, na zachodzie i południu miejscami o natężeniu umiarkowanym. Suma opadów na zachodzie od 10 mm do 15 mm, na Dolnym Śląsku do 18 mm. W Tatrach i Beskidach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Rano na północnym wschodzie lokalnie mgły ograniczające widzialność do400 metrów. Temperatura maksymalna od 9 st. C na wschodzie do 12 st. C, 13 st. C na zachodzie, na Podhalu około 6 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich i południowych. Wysoko w Tatrach porywy wiatru do 80 km/h, w Sudetach do 100 km/h.

W nocy w południowo-zachodniej połowie kraju zachmurzenie całkowite i okresami opady deszczu, w Beskidach i Tatrach deszczu ze śniegiem lub śniegu. Suma opadów deszczu do 15 mm na południu Śląska i Małopolski, w Tatrach przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm, w Bieszczadach do 7 cm. W północno-wschodniej połowie kraju zachmurzenie na ogół umiarkowane, we mgle duże. Miejscami mgły ograniczające widzialność do 100 m, na Suwalszczyźnie lokalnie słaby deszcz lub mżawka. Temperatura minimalna od 0 st. C, 2 st. C na wschodzie, 3 st. C, 5 st. C w centrum, do 10 st. C, 12 st. C na zachodzie. Na północnym wschodzie oraz lokalnie w centrum przygruntowe przymrozki do -3°C, nawierzchnie dróg i chodników mogą być śliskie. Wiatr w południowo-zachodniej połowie kraju słaby i umiarkowany, na Przedgórzu Sudeckim porywisty, wysoko w górach w porywach do 80 km/h, północno-zachodni i zachodni. W północno-wschodniej połowie kraju wiatr słaby, zmienny.

PAP

drukuj