Komisja ponownie omówi projekt nowej ustawy o TK autorstwa PiS

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka jeszcze dziś ponownie ma omówić projekt nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa Prawa i Sprawiedliwości – powiedział jej przewodniczący Stanisław Piotrowicz (PiS). Powodem tego jest – jak wyjaśnił – wycofanie projektu autorstwa KOD.

„Dotychczasowe prace zostały uznane za niebyłe, zaczynamy od podstaw. Dotychczasowe sprawozdanie komisji bazowało na czterech projektach i finałem prac komisji był jeden projekt. KOD wycofał swój projekt, a był on uwzględniony w sprawozdaniu komisji” – powiedział Piotrowicz. Dlatego, jak zaznaczył, konieczne jest ponowne procedowanie projektu autorstwa PiS – już bez propozycji KOD.

Sejm we wtorek przeprowadził drugie czytanie projektu nowej ustawy o TK – powstałego po rozpatrzeniu projektów PiS, PSL, Kukiz’15 oraz obywatelskiego projektu zgłoszonego przez KOD. Za bazowy projekt jeszcze podczas prac podkomisji uznano propozycje PiS. W drugim czytaniu swój projekt wycofał KOD.

We wtorek po południu Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka miała zaopiniować 28 poprawek zgłoszonych do projektu nowej ustawy o TK. Posiedzenie Komisji przełożono jednak na godz. 20.

Pytany o projekty nowelizacji ustawy o TK autorstwa Kukiz’15 i PSL poseł Piotrowicz odpowiedział, że „one pozostaną”. „Zobaczymy, jaki będzie ich dalszy los. Będziemy pracować na projekcie PiS, bo on jest kompleksowy” – zaznaczył.

Polityk dodał, że nie ma konieczności ponownego pierwszego czytania projektu PiS na plenarnym posiedzeniu Sejmu. „To czytanie mamy za sobą, tam każdy projekt był prezentowany oddzielnie” – wskazał.

PAP/RIRM

drukuj