By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=46587031

Trybunał Konstytucyjny powróci do rozpatrywania wniosku dot. kompetencji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Trybunał Konstytucyjny ponownie zajmie się dziś wnioskiem Prokuratora Generalnego, Zbigniewa Ziobry, w sprawie kompetencji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Zbigniew Ziobro wskazał w wystosowanym wniosku, że chce stwierdzenia niekonstytucyjności przepisu Konwencji o Ochronie Praw Człowieka, który umożliwia Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka przeprowadzenie kontroli statusu sędziów krajowych. Kilka dni temu wniosek został uzupełniony. Wskazano w nim, że ubiegłoroczne wyroki Europejskiego Trybunału dotyczące trzech sędziów pokazują, iż „abstrahując od orzecznictwa krajowego sądu konstytucyjnego, ETPC może samodzielnie oceniać status sędziów, mimo że ramy ustrojowe sądownictwa określone są w Konstytucji RP”.

Prokuratura Krajowa podkreśliła, że rozumienie europejskich konwencji w ten sposób jest niekonstytucyjne. Trybunał zajmował się sprawą w ubiegłą środę. Wówczas wysłuchał stron postępowania, czyli przedstawicieli Prokuratora Generalnego, prezydenta, Sejmu i resortu spraw zagranicznych. Przedstawiono również stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Trybunał przerwał rozprawę w fazie pytań sędziów.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl