fot. pixabay.com

Komisja Europejska wprowadzi limit na ceny gazu?

Przewodnicząca Komisji Europejskiej poinformowała, że jest gotowa rozmawiać o limitach dla cen gazu. Chce ich kilkanaście państw unijnych, w tym Polska. Ursula von der Leyen spotkała się wcześniej z zarzutami, że blokując to rozwiązanie, sprzyja interesowi Niemiec.

W Parlamencie Europejskim Ursula von der Leyen przedstawiła stanowisko Komisji Europejskiej wobec wysokich cen energii, sztucznie podbijanych przez Rosję. Zapowiedziała negocjacje m.in. z Norwegią, by obniżyć cenę, a także ogłosiła dodatkowe środki na modernizację infrastruktury energetycznej na kontynencie, co ma przyspieszyć inwestycje podejmowane przez państwa członkowskie. Przewodnicząca Komisji chce, by w Unii powstał system wspólnych zakupów gazu. Ursula von der Leyen jest też gotowa dyskutować o propozycji, jaką wspiera Polska.

– Jesteśmy gotowi rozmawiać o pułapie cen gazu, który jest wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej. Taki pułap byłby pierwszym krokiem w stronę ogólnej reformy naszego rynku energii elektrycznej – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Limit cen na gaz znalazł poparcie w co najmniej 17 państwach. Wątpliwości zgłaszały do tej pory Niemcy, Dania, Holandia i Węgry. Sporym rozczarowaniem było stanowisko Komisji Europejskiej, która nie uwzględniła limitu cen w swojej propozycji nowego prawa. Pod adresem Ursuli von der Leyen pojawiły się zarzuty, że sprzyja interesowi Niemiec. Pisał o tym m.in. portal Politico, według którego przewodnicząca Komisji może być uznana w Europie za niemiecką marionetkę.

– Taki limit dla cen gazu musi być odpowiednio zaprojektowany, żeby nie ryzykować bezpieczeństwa dostaw. Jest to tymczasowe rozwiązanie. Obecny wskaźnik cen gazu nie jest reprezentatywny. Zwiększyliśmy rynek gazu płynnego. Cena gazu LNG nie jest odpowiednio ujęta w obecnym wskaźniku – wskazała przewodnicząca. 

Ursula von der Leyen wskazała, że limit cen na gaz zostałby utrzymany do momentu pojawienia się nowego wskaźnika. Komisja Europejska rozpoczęła już nad nim pracę.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl