fot. https://twitter.com/GK_PGNiG

Fuzja PGNiG z PKN Orlen

Za kilka dni akcjonariusze PGNiG podejmą decyzję w sprawie fuzji z PKN Orlen. Wiceminister aktywów państwowych, Maciej Małecki, mówiąc o przyszłości i znaczeniu koncernu multienergetycznego, zaznaczył, że Orlen wejdzie do ekstraklasy firm paliwowych w Europie.

Rekordowe środki z podatku CIT wpłynęły do budżetu państwa ze spółek PKN Orlen i PGNiG. To niemal 2,7 miliardów złotych – przekazało Ministerstwo Finansów.

– Dzięki temu rząd Polski może realizować śmiałe, ambitne programy społeczne i inwestycyjne – powiedział wiceminister aktywów państwowych, Maciej Małecki.

Niedługo spółki PKN Orlen i PGNiG połączą się. Decyzja ma zapaść 10 października na zgromadzeniu walnym PGNiG. Wcześniej fuzję zaakceptował rząd i akcjonariusze Orlenu.

– Spodziewam się bardzo wysokiego poparcia wśród akcjonariuszy PGNiG dla fuzji z Orlenem. Orlen połączony z Lotosem, PGNiG, a wcześniej już z Energą, wejdzie do ekstraklasy firm paliwowych w Europie – zaznaczył wiceminister.

Fuzja PGNiG z Orlenem to – jak mówił wiceminister Maciej Małecki – krok w kierunku umacniania bezpieczeństwa energetycznego, ale nie bezpieczeństwa opartego na surowcach z Rosji, tylko na całkowitej niezależności od Kremla.

– Zbudowaliśmy gazociąg Baltic Pipe, rozbudowujemy terminal gazowy im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Mamy interkonektory na naszych granicach w tym na granicy polsko-litewskiej, dzięki któremu mamy dostęp do terminala w Kłajpedzie – podkreślił Maciej Małecki.

Europa, głównie za sprawą Niemiec, pogłębiała swoje energetyczne uzależnienie wobec Kremla. Wspólnota współpracowała z Władimirem Putinem już po tym, co zrobił w Gruzji i na Krymie. Czas pokazał, że inwestycje takie jak gazociąg Nord Stream 2 są wykorzystywane przez rosyjskiego zbrodniarza do celów politycznych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl