fot. twitter.com

Ruszyły rozmowy z Komisją Europejską ws. przejęcia PGNiG przez Orlen

Ruszyły rozmowy z Komisją Europejska ws. przejęcia PGNiG przez Orlen. Płocki koncern przygotowuje obecnie wniosek o zgodę na połączenie. Pismo trafi do Brukseli najprawdopodobniej jeszcze w tym roku. PGNiG i Orlen powołały też specjalne zespoły, które zajmują się sprawą. Ich członkowie współpracują ze sobą na bieżąco.

Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński wskazał w rozmowie z Redakcją Informacyjną Rafia Maryja, że połączenie spółek będzie największą fuzją w Europie Środkowo–Wschodniej. Rozmówca zaznaczył jednocześnie, że proces nie będzie łatwy.

– Prace rozpoczęliśmy. Potrzebujemy paru miesięcy na przygotowanie tego wniosku, a później parę kolejnych miesięcy będą trwały negocjacje z Komisją Europejską. Będziemy musieli liczyć się z okresem 1,5 roku od chwili obecnej, do kiedy KE wyda swoją decyzję. Nie będzie to na pewno łatwy proces. Tu nie chodzi tylko o połączenie naszych podmiotów, ale tworzymy największy podmiot gospodarczy w tej części Europy, a więc wiadomo, że konkurencja nie śpi – powiedział Jerzy Kwieciński.

W połowie lipca PKN Orlen podpisał list intencyjny ze Skarbem Państwa w sprawie przejęcia kontroli kapitałowej nad PGNiG. Płocki koncern prowadzi jednocześnie proces przejęcia Grupy Lotos. Cała konsolidacja ma docelowo przynieść roczne dochody w kwocie blisko 200 mld zł.

RIRM

drukuj