fot. PAP/Andrzej Grygiel

Komisja ds. wyłudzeń podatku VAT przesłucha Andrzeja Czumę

W tym tygodniu komisja śledcza ds. wyłudzeń podatku VAT przesłucha byłego ministra sprawiedliwości Andrzeja Czumę. Były szef resortu w rządzie PO- PSL ma złożyć zeznania w środę o godz. 13.00.

Komisja śledcza kontynuuje przesłuchania byłych ministrów sprawiedliwości – w ubiegłym tygodniu przed komisją stanął Zbigniew Ćwiąkalski. Zeznał, on między innymi, że w 2008 r., gdy był ministrem sprawiedliwości wyłudzenia VAT to nie była grupa przestępstw dominujących, a przestępczość, w tym przestępczość gospodarcza, spadała.

Tymczasem co innego wskazują dane, które w „Rozmowach niedokończonych” na antenie Telewizji Trwam przytoczył wiceminister finansów Marian Banaś, szef Krajowej Administracji Skarbowej. Z informacji, które przekazał wynika, że od 2008 do 2015 r., czyli za rządów PO- PSL, luka podatkowa sięgała prawie 24 proc., czyli blisko 262 mld zł.

– Trzeba powiedzieć, że w 2005 i 2007 roku, kiedy PiS objął rządy, podjęto próbę zreformowania służb skarbowych i celnych, które miały spowodować uszczelnienie systemu podatkowego. Aczkolwiek wtedy ta luka podatkowa wcale nie była wysoka, bo w momencie oddawania władzy ona wynosiła 9 proc. W przeciągu ośmiu lat (2007-2015) wyniosła 24 proc., czyli prawie 262 mld zł – podkreślił Marian Banaś.

Komisja śledcza ds. wyłudzeń podatku VAT ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. A chodzi o okres od grudnia 2007 roku do listopada 2015 roku. W uzasadnieniu uchwały napisano, że w tych latach można było zaobserwować zjawisko stopniowego rozszczelnienia systemu VAT.

RIRM

drukuj