fot. PAP/Marcin Obara

Były prezes zarządu Portu Lotniczego w Gdańsku zeznaje przed komisją ds. Amber Gold

Przed sejmową komisją śledczą ds. Amber Gold zeznaje dziś Tomasz Kloskowski, były prezes zarządu Portu Lotniczego w Gdańsku. To kontynuacja przesłuchań świadków związanych z wątkiem lotniczym.

W połowie 2011 r. spółka Amber Gold przejęła większościowe udziały w liniach lotniczych Jet Air, następnie w niemieckich OLT Germany, a pod koniec 2011 r. w liniach Yes Airways. Powstała wtedy marka OLT Express.

Spółka OLT powstała, aby prać pieniądze z Amber Gold. W ten sposób prawdopodobnie wyprowadzono nawet 300 mln zł – powiedziała ostatnio przewodnicząca sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold Małgorzata Wassermann.

Przed nami ważne przesłuchania pana Klosowskiego, a następnie syna byłego premiera Donalda Tuska – wskazała poseł Joanna Kopcińska z komisji śledczej.

– Zarówno przesłuchanie Michała Tuska, jak i przesłuchanie byłego prezesa zarządu Portu Lotniczego w Gdańsku to bardzo ważne przesłuchania, dlatego że chcemy wiedzieć, jaką rolę odegrał Michał Tusk w spółkach pana Marcina P. Chcemy to wiedzieć, gdyż wskazują na to poprzednie zeznania świadków, chociażby pana Frankowskiego, który twierdził, że dzisiejszy świadek był jakby wprowadzającym pana Michała Tuska do biznesu lotniczego – podkreśliła Joanna Kopcińska.

Jutro przed komisją ma stanąć Michał Tusk, natomiast 28 i 29 czerwca w warszawskim sądzie okręgowym mają się odbyć przesłuchania byłych szefów Amber Gold – Marcina i Katarzyny P.

Amber Gold miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. Po upadłości  tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich.

Według ustaleń, w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej firma oszukała w sumie niemal 19 tys. swoich klientów, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.

RIRM

drukuj